Ozdoby skromniejsze, ale efektowne. Zamość po raz kolejny startuje w konkursie na Świetlną Stolicę Polski

20201206 180606 2020 12 29 183418

Ruszyła kolejna edycja plebiscytu na Świetlną Stolicę Polski. Weteranem tego corocznego konkursu na najpiękniej oświetlone w okresie świątecznym miasto jest Zamość, który uzyskał ogólnopolski tytuł 3 i 4 lata temu. Dwa lata i rok temu wygrał etap wojewódzki.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Iluminacje świąteczne w Zamościu, 06.12.2020, fot. Aleksandra Flis

Tegoroczne świąteczne dekoracje w Zamościu pierwszy raz rozbłysły 6 grudnia i od razu stały się obiektem zainteresowania zarówno mieszkańców, jak i turystów.

– W tym roku nasze ozdoby świąteczne są znacznie skromniejsze niż te, do których pewnie przyzwyczaili się mieszkańcy i internauci – mówi Marta Lackorzyńska-Szerafin, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Zamość: – Ma to związek z pandemią. Musieliśmy ograniczać wydatki bieżące, więc był to jeden z kosztów, który należało, mówiąc kolokwialnie, uciąć. Tak też zrobiliśmy. Może te iluminacje są trochę mniej okazałe niż te ogrody światła, które widzieliśmy do tej pory, ale też budują bardzo sympatyczny, nastrojowy klimat na Starym Mieście. Jest piękna choinka, mamy prezenty, bombkę. Wszystko się świeci, mieni i migocze.

– Jeśli chodzi o plebiscyt na Świetlną Stolicę Polski, miałem przyjemność pracować przy tych wydarzeniach – mówi Damian Miechowicz, prezes zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej Zamość i Roztocze: – Sukces był ogromny. Na szybko podliczyliśmy sobie tzw. ekwiwalent reklamowy związany z tym wydarzeniem i to szło w miliony złotych, więc gdyby Zamość i Roztocze chciałyby się komercyjnie reklamować w takim zakresie, przekraczałoby to na pewno możliwości budżetu miasta. Zamość był tak piękny i tak bardzo się wyróżniał, że nawet z rozmów z organizatorami tego plebiscytu wynikało chociażby to, że mieliśmy głosy z bardzo dziwnych miejsc. Nie było to więc tak, że tylko swoi głosowali na Zamość. Były głosy z odległych kontynentów, ale też z sąsiednich województw, a nawet z miast, które z nami rywalizowały.

– Oprócz tego, że będzie nam bardzo miło jeśli po raz kolejny otrzymamy ten fantastyczny tytuł, to warto podkreślić, że w ślad za tym tytułem idą też nagrody, które trafiają do potrzebujących mieszkańców – mówi Marta Lackorzyńska-Szerafin.

– Są to rodziny, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej – mówi Anna Bałdyga z Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu: – Występują w tych rodzinach różnorodne problemy, przede wszystkim niepełnosprawność, niski dochód, długotrwała choroba. Te rodziny często we własnym zakresie nie miałyby możliwości nabycia sprzętu gospodarstwa domowego tak wysokiej klasy, bo jest to sprzęt energooszczędny, który tym rodzinom będzie zapewne służył wiele lat. Te rodziny nie miałyby też możliwości zakupu nowej lodówki czy pralki.

Jakie znaczenie ma samo oświetlenie świąteczne dla miast w aspekcie turystycznym? – Mam wrażenie, że od początku, kiedy Zamość zaczął być postrzegany jako miejsce atrakcyjne, boryka się z takim trochę mitem miasta na sezon letni – – mówi Damian Miechowicz: – To znaczy, że fajnie jest sobie przyjechać do Zamościa, usiąść na Starym Mieście, ewentualnie zainstalować się na Roztoczu i do Zamościa przyjeżdżać na różnego rodzaju wydarzenia. Tego typu akcje, jak iluminacje, sprawiają że to nasze miasto zaczyna być też miastem na zimę. Jeden z właścicieli restauracji twierdził, że jak nie było iluminacji, to miał o 50 procent obrotów mniej w zimie. Mam znajomych w innych miastach naszego rejonu czy na tzw. bliskim Podkarpaciu, którzy przyjeżdżali do Zamościa tylko po to, żeby zobaczyć światełka, a przy okazji później zjadali obiad czy zaglądali do Informacji Turystycznej, kupowali pamiątki. Tę turystykę buduje się też takimi przedsięwzięciami.

– Myślę, że jest to też przykład działania, które w jakiś sposób nas łączy, wzbudza pozytywne uczucia – mówi Marta Lackorzyńska-Szerafin. – Nawet patriotyzm lokalny, gdzie każdy, kto już nie mieszka w Zamościu, przypomina sobie, że stąd pochodzi, chce oddawać głos na miasto, jest z niego dumny. Myślę, że ten konkurs to wiele pozytywnych aspektów, więc cieszymy się, że w tym roku również bierzemy w nim udział.

Dzięki wygranym Zamościa w plebiscycie przez ostatnie cztery lata sprzęt o wartości 120 tysięcy złotych trafił łącznie do 105 rodzin objętych świadczeniami pomocy społecznej, 4 rodzin zastępczych i licznych placówek.

W tym roku oprócz Zamościa w województwie lubelskim rywalizują także: Lublin, Biała Podlaska, Międzyrzec Podlaski, Kazimierz Dolny, Puławy, Świdnik i Lubartów.

Głosować w pierwszym etapie można na stronie www.swiecsie.se.pl do 7 stycznia.

AlF (opr. DySzcz)

Fot. archiwum

Exit mobile version