Ponad 3 miliony złotych otrzymali naukowcy z Politechniki Lubelskiej na badania pozwalające ograniczyć ilość uciążliwych dla środowiska odpadów. Do tego celu po raz pierwszy zostanie wykorzystane promieniowanie mikrofalowe.
Badacze z Wydziału Budownictwa i Architektury będą współpracować ze spółką Bikoserwis z Nowin koło Kielc. – Zamierzamy produkować kruszywa lekkie z materiałów odpadowych. W tym celu po raz pierwszy wykorzystamy promieniowanie mikrofalowe. Dodatkowo, nowością będzie otrzymywanie kruszyw z mieszaniny różnych odpadów, a nie tylko z jednego ich rodzaju – mówi kierownik projektu prof. Małgorzata Franus z Katedry Budownictwa Ogólnego Politechniki Lubelskiej.
Prace będą trwały 2,5 roku. Politechnika Lubelska w rankingu Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” w kategorii innowacyjność zajęła w tym roku 1. miejsce. Lubelska uczelnia jest także liderem pod względem liczby dokonanych zgłoszeń patentowych w 2019 roku. Biorąc pod uwagę liczbę udzielonych przez Urząd Patentowy RP patentów na wynalazki i praw ochronnych na wzory użytkowe, Politechnika Lubelska zajmuje 2. miejsce.
ZAlew / opr. PaW
Fot. archiwum