Politechnika Lubelska: ponad 3 miliony na badania ograniczające ilość odpadów

9801 kruszyw 2020 12 07 184801

Nauka i przemysł łączą siły w walce z uciążliwymi dla środowiska odpadami. Zespół naukowców z Politechniki Lubelskiej opracował metodę otrzymywania kruszyw ceramicznych z uciążliwych odpadów. Teraz badacze dostali dotację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na realizację swojego projektu. To ponad 3 miliony złotych na badania, pozwalające ograniczyć ilość uciążliwych dla środowiska odpadów.

– Po raz pierwszy zostanie do tego wykorzystane promieniowanie mikrofalowe – mówi kierownik projektu prof. Małgorzata Franus z Katedry Budownictwa Ogólnego Politechniki Lubelskiej. – Opracowana przez nasz zespół badawczy technologia dotyczy produkcji kruszyw lekkich z różnego typu odpadów, takich jak osady ściekowe, popioły lotne czy zużyte sorbenty po absorpcji substancji ropopochodnych. Metoda jest innowacyjna, gdyż głównymi składnikami masy surowcowej do otrzymywania kruszywa lekkiego są właśnie wymienione przeze mnie odpady. Dodatkowo po raz pierwszy do obróbki termicznej zostanie wykorzystane promieniowanie mikrofalowe, co w znaczący sposób skróci czas wygrzewania masy surowcowej w stosunku do obecnie stosowanych konwencjonalnych technologii spiekania kruszyw lekkich.

Projekt ma duże znaczenie dla środowiska naturalnego, bo pozwoli ograniczyć ilość składowanych niebezpiecznych odpadów. Jak dodaje prof. Franus, zmniejszy się również wykorzystanie surowców nieodnawialnych, w tym przypadku gliny, która jest podstawowym surowcem do otrzymywania kruszyw lekkich. Skrócenie czasu utwardzania kruszyw obniży również koszty jego wytwarzania. Zespół specjalistów z Politechniki Lubelskiej rozpocznie prace nad projektem w styczniu.

– Będziemy opracowywać różne składy surowcowe mas kruszywowych, które następnie będą poddawane obróbce termicznej –  wyjaśnia prof. Franus. – Wszystkie otrzymane kruszywa będą badane pod kątem ich właściwości fizycznych i mechanicznych. Zaangażowany w realizację projektu od strony Politechniki będzie zespół badawczy MSA Group, prowadzący badania w Wydziale Budownictwa i Architektury. Partnerem przemysłowym natomiast jest firma Biko-Serwis z siedzibą w Nowinach koło Kielc, która zajmuje się materiałami sypkimi oraz technologiami ich obróbki.

Prace będą trwały 2.5 roku. Ich końcowym efektem będzie instalacja demonstracyjna do otrzymywania kruszyw lekkich o wydajności 100 kg na godzinę. Główne kierunki praktycznego wykorzystania otrzymanego keramzytu to kruszywo wykorzystywane w produkcji betonów lekkich, ogrodnictwo i geotechnika. Zainteresowanie przemysłowym wdrożeniem opracowanej technologii zgłosiły, obok producentów betonów lekkich, również firmy zajmujące się produkcją i obrotem odpadów.

Praktyczne wykorzystanie rozwiązania opracowanego przez lubelskich badaczy wpisuje się w strategię programu „Zero odpadów dla Europy”, którą od lat realizuje Politechnika Lubelska.

Politechnika w rankingu Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” w kategorii innowacyjność zajęła w tym roku 1. miejsce. Lubelska uczelnia jest także liderem pod względem liczby dokonanych zgłoszeń patentowych w 2019 roku. Biorąc pod uwagę liczbę udzielonych przez Urząd Patentowy RP patentów na wynalazki i praw ochronnych na wzory użytkowe, Politechnika Lubelska zajmuje 2. miejsce.

MaK / GRa

Fot. pollub.pl

Exit mobile version