Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa południowa oraz częściowo centralna i północna znajduje się w zasięgu układów wysokiego ciśnienia. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtują niże z układami frontów atmosferycznych. Polska jest w obszarze podwyższonego ciśnienia, w strefie frontu okluzji związanego z niżem znad północno-zachodniej Rosji. Front ten odsuwa się na wschód, a nad zachód kraju nasuwa się strefa kolejnego frontu okluzji związanego z niżem z ośrodkiem nad Morzem Norweskim. Pozostajemy w polarnej morskiej masie powietrza.
Dziś (17.12) będzie zachmurzenie całkowite lub duże, większe przejaśnienia na południu i zachodzie. Lokalnie w centrum słabe opady mżawki, po południu na krańcach zachodnich deszcz. Miejscami mgły, w pierwszej części dnia ograniczające widzialność do 100 metrów, a po południu na wschodzie i w centrum do 300 metrów. Temperatura maksymalna od 1°C na Podhalu i 2°C na wschodzie do 6°C, 7°C na zachodzie. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany i porywisty, południowo-wschodni i południowy.
W nocy (17-18.12) z czwartku na piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, głównie na północy kraju, opady deszczu lub mżawki. Na Górnym Śląsku, Podkarpaciu, w Małopolsce oraz Kielecczyźnie możliwe opady marznącej mżawki powodujące gołoledź. W centrum lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od -1°C, 0°C na wschodzie, lokalnie południu i w centrum do 5°C na zachodzie oraz nad morzem, chłodniej tylko na południowym wschodzie, od -6°C w kotlinach karpackich do -2°C na Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.
Jutro (18.12) zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na zachodzie również rozpogodzenia. Miejscami na wschodzie i w centrum słabe opady deszczu lub mżawki. Rano w centrum zanikające mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. Temperatura maksymalna od 2°C, 3°C na wschodzie i Podhalu do 5°C, 7°C na pozostałym obszarze. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany, południowo-zachodni.
PAP / RL / opr. PaW
Fot. pixabay.com