Premier o obostrzeniach: Chcemy, żeby Polak był mądry przed szkodą

premier 2020 11 09 182920 750x375 2020 12 22 172633

– Wprowadzamy obostrzenia niejako uprzedzając rozwój wydarzeń. Chcemy, żeby Polak był mądry przed szkodą – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki i zaznaczył, że rząd jest gotowy na wypłaty rekompensat dla najbardziej dotkniętych przez obostrzenia branż.

Premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do rządowej strategii walki z koronawirusem i obostrzeń, które będą wprowadzone po świętach Bożego Narodzenia, mówił o tym, że rada medyczna, z którą rozmawiał, przestrzega przed trzecią falą pandemii koronawirusa.

CZYTAJ: Mateusz Morawiecki: W święta zostańmy w domu

– Ta grupa wirusów niestety lubi styczeń i luty. To zależy od warunków pogodowych i wielu innych zmiennych, ale chcemy dmuchać na zimne, chcemy, żeby Polak był mądry przed szkodą, dlatego wprowadzamy obostrzenia niejako uprzedzając rozwój wydarzeń, w święta w szczególności – mówił Morawiecki. Wyraził przy tym nadzieję, że do apeli rządu zastosuje się większa liczba osób.

CZYTAJ: Michał Dworczyk: Do końca stycznia zostanie zaszczepionych 750 tys. osób

Jak dodał, lepiej jest przewidywać co będzie za tydzień, dwa czy trzy tygodnie, stąd decyzja rządu o ograniczeniu kontaktów społecznych poprzez zamrożenie części gospodarki. – Staraliśmy się robić to w taki sposób, żeby jak najmniej zaszkodzić całej gospodarce, a tym branżom, które zostaną dotknięte najmocniej – skompensować ten ubytek przynajmniej w znacznej części – mówił.

– Jesteśmy przygotowani ze strony budżetu państwa polskiego na przekazanie natychmiast: rekompensaty, bezzwrotnych dotacji, rekompensaty kosztów czy kolejnej tarczy finansowej – zapowiedział. Dodał, że ta gotowość istnieje od kilku tygodni. – Czekamy jednak, po notyfikacji do Komisji Europejskiej, na zgodę Brukseli, aby rozpocząć ten proces. Mam nadzieję, że wkrótce po Nowym Roku on ruszy tak, żeby te najbardziej poturbowane branże można było chociaż częściowo, wesprzeć – podkreślił.

Według opublikowanego w poniedziałek rządowego rozporządzenia od 31 grudnia od godziny 19.00 do 1 stycznia do godziny 6.00 przemieszczanie się na obszarze kraju jest możliwe wyłącznie w celu wykonywania czynności służbowych, zawodowych, wykonywania działalności gospodarczej lub zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Do 17 stycznia rozporządzenie zakazuje działalności dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach czy w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni. Wyjątkiem są sportowe kluby taneczne.

Do 17 stycznia zakazane będzie organizowanie zgromadzeń, z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia. Wyjątkiem są zebrania służbowe oraz imprezy i spotkania do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku będącym miejscem zamieszkania lub pobytu organizatora. Do limitu osób nie wlicza się jednak osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Przedłużono także zakaz działalności basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem obiektów działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą dla pacjentów, członków kadry narodowej polskich związków sportowych oraz działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej, ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności.

W rozporządzeniu umieszczono też zapis, że do 17 stycznia od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00, przemieszczanie się osób do 16. roku życia może się odbywać wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego lub innej osoby dorosłej, chyba że przemieszczanie się ma na celu dotarcie do szkoły, placówki oświatowej, miejsca przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i miejsca realizacji tej nauki.

Do 17 stycznia w obiektach handlowych lub usługowych, w tym parkach handlowych, o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 metrów kwadratowych, ustanowiono zakaz handlu detalicznego, z wyłączeniem konkretnych przypadków. Z zakazu zwolnione są między innymi sklepy, które sprzedają głównie żywność, środki medyczne czy artykuły budowlane, remontowe lub meble.

Do 17 stycznia ograniczono także działalność hoteli. Korzystać z nich można w określonych przez rozporządzenie przypadkach, między innymi przy wykonywaniu zawodu medycznego, pracy sezonowej czy pracy w usługach transportowych.

Rozporządzenie wchodzi w życie 28 grudnia.

RL / PAP / IAR / opr. ToMa

Fot.

Exit mobile version