ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.

ARCHIWUM RADIO LUBLIN

ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Strona Główna Wiadomości Puławy

Przegląd instalacji gazowych w dobie pandemii. Puławianie mają wątpliwości

02 grudnia 2020 / 18:26
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterKod QR

Wątpliwości dotyczące terminu przeprowadzenia przeglądów instalacji i urządzeń gazowych oraz przewodów wentylacyjnych mają mieszkańcy bloków w Puławach. Takie kontrole trwają między innymi na osiedlu Kaniowczyków.

Zdaniem części lokatorów takie przeglądy powinny być zlecone za kilka miesięcy, gdy zagrożenie związane z korona wirusem będzie mniejsze: – Są przeróżne ograniczenia, nie wolno się spotykać, szkoły są zamknięte, a tutaj pracownicy firmy zewnętrznej mają chodzić po mieszkaniach i sprawdzać stan instalacji gazowej oraz wentylacji. I jest w nas wątpliwość: czy rzeczywiście jest to bezpieczne w dobie dzisiejszej epidemii i czy może poczekać z tymi przeglądami na bardziej odpowiedni czas – mówi jeden z mieszkańców.

– Ustawodawca nie zmienił przepisów w tym zakresie, więc zgodnie z prawem musimy w danym roku kalendarzowym taką kontrolę przeprowadzić – tłumaczy prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Południe w Puławach, Grzegorz Abramek: – Właściciel lub zarządca, który nie przeprowadzi kontroli, jest zagrożony sankcją grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności. Jestem w pełni świadomy, że może to wywoływać pewne rozterki wśród mieszkańców, ale musimy swoją rolę nałożoną przepisami ustawy realizować.

– Z jednej strony rozumiemy społeczeństwo, które boi się koronawirusa, a z drugiej pamiętajmy, że każdego roku w naszych mieszkaniach i domach dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy pożarów i kilku tysięcy zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla – przypomina brygadier Grzegorz Buzała z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Puławach: – Trzeba jeszcze podkreślić, że przeglądy kominiarskie, gdzie palimy paliwem stałych, czyli na przykład drewnem albo węglem, powinny być wykonywane cztery razy w roku, natomiast dwa razy w roku w domach opalanym paliwem ciekłym i gazowym. Co najmniej raz w roku powinniśmy również usuwać zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

– Takie przeglądy są bezpieczne, a ludzie bardziej boją się wybuchu gazu niż koronawirusa – mówi Ireneusz Szwedo, szef lubelskiej firmy zajmującej się takimi kontrolami: – W czasie przeglądów wprowadzony jest reżim sanitarny. Chłopaki mają przyłbice, rękawice, środki dezynfekujące. Do tej pory, jeśli był taki przegląd, jeszcze przed pandemią, a stwierdzona została jakaś usterka, to lokator podpisywał protokół. W tej chwili lokator nie podpisuje. My to robimy, żeby długopis nie krążył między ludźmi. Tak że z naszej strony jest pełne zabezpieczenie i nie ma obaw. Jeśli ktoś jest na kwarantannie, to nam to melduje i nie wchodzimy do mieszkania.

Jeśli więc ktoś nie może lub nie chce przyjąć osób przeprowadzających kontrolę, może to zgłosić do zarządcy obiektu, a ten powinien wyznaczyć inny termin przeglądu.

W praktyce może się więc zdarzyć, że przegląd będzie przeprowadzony dopiero za kilka miesięcy.

Dodatkowo przy tego rodzaju przeglądach warto uważać na oszustów, którzy podszywają się pod kontrolerów. W przypadku wątpliwości zawsze można zadzwonić do zarządcy lub administratora budynku.

ŁuG (opr. DySzcz)

Fot. Łukasz Grabczak

Przegląd instalacji gazowych w dobie pandemii. Puławianie mają wątpliwości
Odtwarzacz plików dźwiękowych
00:00
00:00
00:00
Używaj strzałek do góry/do dołu aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność.
1. Przegląd instalacji gazowych w dobie pandemii. Puławianie mają wątpliwości
Tagi: koronawirus
Następna wiadomość

Trudne zadanie Startu. Lubelscy koszykarze zagrają z liderem

SZUKAJ

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Podobne

  • Zima w natarciu. Drogowcy i strażacy mają pełne ręce roboty
  • Wiceszef MSZ: szczegółowo wyjaśniamy ze stroną ukraińską zdarzenie w Przewodowie
  • Zełenski o wybuchu w Polsce: nie mam wątpliwości, że to nie była nasza rakieta
  • Szef NATO: Ostateczną odpowiedzialność za eksplozję w Przewodowie ponosi Rosja
  • Mateusz Morawiecki: Wybuch w Przewodowie to skutek zestrzelenia rosyjskiej rakiety, ale nie możemy wykluczyć żadnych scenariuszy

Radio Lublin S.A. w likwidacji
ul. Obrońców Pokoju 2
20-030 Lublin
tel. 801 501 022 / 81 53 64 200
e-mail: poczta@radiolublin.pl
https://radio.lublin.pl

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Radio Lublin S.A. w likwidacji

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
Ta witryna wykorzystuje cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Skip to content
Open toolbar Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreśl linkiPodkreśl linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Reset Reset