Tlenek węgla, czyli czad, jest gazem bezbarwnym, bezwonnym i silnie trującym. Osłabienie i znużenie, które czuje osoba zaczadzona powodują, że nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny, po czym traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie jej z pomocą – umiera.
– Żeby się przed tym uchronić, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzać instalacje gazowe i kominy – apeluje rzecznik prasowy lubelskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej starszy aspirant Tomasz Stachyra. – Warto systematycznie sprawdzać szczelność oraz wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych. Na pewno pomogą nam w tych kwestiach kominiarze. Poza tym powinniśmy użytkować tylko sprawne technicznie urządzenia i przede wszystkim używać ich zgodnie z instrukcją producenta. Nie wolno przykrywać ani zasłaniać grzewczych oraz nie wolno zaklejać i zasłaniać kratek wentylacyjnych – dodaje starszy aspirant Tomasz Stachyra.
Pierwsza reakcja w sytuacji zagrożenia to otworzenie okna i jak najszybsze przewietrzenie pomieszczeń. Następnie powinniśmy poinformować mieszkańców bloku czy domu o zagrożeniu oraz zawiadomić straż pożarną.
W tym sezonie grzewczym, począwszy od października, czadem w województwie lubelskim podtruły się 3 osoby.
ElKa / PrzeG
Fot. pixabay.com