Rozpoczęła się procedura odbioru szpitala tymczasowego w Lublinie. Obiekt musi uzyskać zgody dopuszczające go do użytku, a następnie na wykonywanie świadczeń zdrowotnych. Szpital tymczasowy w Lublinie, który miał przyjmować pierwszych pacjentów na przełomie listopada i grudnia, ma być gotowy w przyszłym tygodniu.
– W pierwszym etapie w szpitalu tymczasowym uruchomione zostaną dwa moduły po 28 łóżek (łącznie 56 łóżek) oddziału zakaźnego i 10 łóżek respiratorowych na oddziale intensywnej terapii – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – W momencie kiedy zajętych będzie 49 łóżek, w tym 7 z respiratorami, w stan gotowości wejdzie kolejny moduł, czyli 28 łóżek.
– Do szpitala tymczasowego – jak informował wojewoda – będą trafiać pacjenci wymagający hospitalizacji, dla których „można zastosować proces leczenia antywirusowego na takim poziomie, aby nie dopuścić do ostrej fazy choroby”.
Szpital tymczasowy dla chorych z COVID-19 powstaje w halach Targów Lublin. Będzie mógł pomieścić w sumie około 500 łóżek z możliwością prowadzenia tlenoterapii, w tym 80 łóżek intensywnej terapii. Wojewoda zapewnił, że jest pełne zabezpieczenie finansowe na adaptacje pomieszczeń na terenie Targów Lublin na potrzeby szpitala tymczasowego, łącznie z pomieszczeniami socjalnymi dla personelu tego szpitala.
Wojewoda lubelski, w porozumieniu z dyrektorami placówek medycznych, które utworzyły oddziały zakaźne na czas epidemii, wdrożył także plan przywracania szpitali do normalnego funkcjonowania. W pierwszym etapie przywróconych zostanie około 380 łózek dla pacjentów niecovidowowych. – Będziemy uwalniać łóżka etapami, w zależności od sytuacji – wyjaśnia wojewoda lubelski. – Związane to jest z mniejszą liczbą zajętych łóżek. W szczytowym okresie było ich zajętych około 1520. A według stanu na 3 grudnia zajętych łóżek było 1353. Mamy więc zmniejszenie obłożenia łóżek zakaźnych o około 140.
CZYTAJ: W lubelskich szpitalach będzie więcej miejsc dla pacjentów niecovidowych
Zmiana nastąpi także w zakresie łóżek respiratorowych na 15-osobowym pododdziale intensywnej terapii w szpitalu MSWiA w Lublinie. – Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni większość z tych łóżek stała wolna, dlatego postanowiliśmy przeznaczyć ten oddział dla innych pacjentów – uzupełnia wojewoda lubelski. – To oddział, który wspomaga inne oddziały, tam, gdzie leczeni są pacjenci niezakażeni. Będą tam są pacjenci postcovidowi, czyli tacy, którzy już nie są zakażeni, ale w wyniku powikłań po COVID-19 potrzebują dalszej hospitalizacji.
Zakończenie pierwszego etapu przywracania miejsc planowane jest na 21 grudnia. Wówczas łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem pozostanie w regionie 1974. Gdyby doszło do gwałtownego wzrostu zachorowań, szpitale w porozumieniu z wojewodą, przygotowały plan przywracania miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem.
W związku ze zmniejszającym się obłożeniem łóżek covidowych, część sanatorium w Poniatowej, zostanie przeznaczona dla osób, które przeszły zakażenie SARS-COV-2 i mają powikłania płucne.
CZYTAJ: Lubelskie: 713 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 34 osoby
Dziś (04.12) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 713 nowych przypadkach zakażenia wirusem SARS-COV-2 w województwie lubelskim. Zmarły 34 osoby.
ElKa / opr. ToMa
Fot. Katarzyna Link / Lubelski Urząd Wojewódzki / nadesłane / archiwum