Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa wschodnia i krańce zachodnie kontynentu znajdują się pod wpływem wyżów. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtują niże. Polska jest pomiędzy klinem wyżu znad Rosji, który zaznacza się we wschodniej połowie kraju, a niżem znad północnych Niemiec i Danii, który swym wpływem obejmuje zachodnią część Polski. Nadal zalega dość chłodna polarna morska masa powietrza.
Dziś (01.12) na południu kraju słonecznie, na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane okresami duże. Na zachodzie kraju i na wybrzeżu słabe opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, na Podlasiu słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -2 st. na południowym wschodzie i w kotlinach górskich, około 1 st., 2 st. w centrum do 4 st. na północnym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i południowy.
W nocy (01-02.12) na zachodzie i północy zachmurzenie umiarkowane okresami duże, na pozostałym obszarze przeważnie małe, jedynie w miejscach występowania mgły przejściowo duże. Początkowo na północnym – zachodnie słabe opady śniegu. Na południu i miejscami na zachodzie mgła osadzająca szadź i ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od -8 st., -6 st. na południowym wschodzie i południu, około -5 st., -4 st. w centrum i na Warmii do -2 st., 0 st. na wybrzeżu i Półwyspie Helskim; w rejonach podgórskich od -11 do -8 st., lokalnie spadki do -13 st. Wiatr przeważnie słaby, południowo-wschodni.
Jutro (02.12) na przeważającym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, jedynie na południu zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo w rejonach oddziaływania mgły zachmurzenie duże. W kotlinach górskich zanikające mgły ograniczające widzialność do 400 m. Temperatura maksymalna -2 st. na wschodzie i w kotlinach górskich, około 0 st. w centrum, do 2 st. na zachodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.
PAP / RL / opr. PaW
Fot. pixabay.com