Dziś (26.12) katolicy wspominają św. Szczepana, pierwszego męczennika Kościoła, diakona wspólnoty jerozolimskiej. Św. Szczepan został zamordowany za wierność Chrystusowi i jego nauce. W niektórych parafiach zachował się jeszcze zwyczaj święcenia owsa. Później ziarna rzucane są w księdza na pamiątkę ukamienowania świętego Szczepana.
Tradycja jest kultywowana szczególnie na wsiach, w tym w Soli koło Biłgoraja – mówi ks. Krzysztof Janowski, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Soli. – Św. Szczepan został odtrącony przez sobie współczesnych, wyrzucony poza miasto i ukamienowany. W związku z tym dziś (26.1), jak nakazuje tradycja, błogosławimy owies, jako symbol ofiary męczenników, by służył zwierzętom domowym za pokarm, został zasiany na wiosnę i dał plon. Podczas obrzędu błogosławieństwa wierni rzucają owsem i w siebie nawzajem na znak kamienowania św. Szczepana i przyjęcia jego ofiary jako wzoru.
Święty Szczepan, występuje w Dziejach Apostolskich jako pierwszy z siedmiu diakonów pomagających apostołom Jezusa Chrystusa. W całej Polsce jest 81 miejscowości, które swą nazwę wywodzą od imienia świętego Szczepana.
TsF / opr. ToMa
Fot. TsF