W szpitalach nie zabraknie już tlenu. W Lubelskiem powstają dwa jego banki

img 20201116 181607 2020 11 16 191133 scaled 2020 12 02 173607

W Lublinie i Radzyniu Podlaskim powstają banki tlenu. Z nich w razie potrzeby butle z tlenem będą trafiać do szpitali, w których są chorzy na COVID-19. Pierwszy transport do magazynu w Lublinie ma trafić jeszcze dziś (02.12).

– Banki tlenu są rezerwą na szczególne sytuację, gdyby trzeba było gdzieś szybko dostarczyć butle z tlenem na potrzeby pacjentów covidowych. Nie wszystkie szpitale posiadają zbiornik z tlenem, a przy epidemii COVID-19 zużycie tlenu przez pacjentów jest bardzo wysokie – mówi koordynator do spraw tlenu z ramienia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Andrzej Osipowski. – To rozwiązanie ogólnopolskie, realizowane w oparciu o potencjał Państwowej Straży Pożarnej.

Strażacy są przygotowani na przyjęcie butli. Są to jednak rezerwy przeznaczone na awaryjne sytuacje, a nie do bieżącego zużycia.

Butle z tlenem są własnością Agencji Rezerw Materiałowych. Będą napełniane tlenem w Polfie Tarchomin i przewożone do Lublina na ulicę Grygową. W pierwszym rzucie mamy otrzymać 100 butli 50-litrowych i 15 butli 10-litrowych. Te ostatnie są to butle transportowe, przeznaczone na wyposażenie karetek – wyjaśnia Andrzej Osipowski.

– Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł. Szpitale, które korzystają z małych butli tlenowych, aktualnie doświadczają trudności z otrzymaniem takiej ich liczby, jaką zamawiają. W związku z tym mogą nadal pojawiać się problemy z zaopatrzeniem pacjentów w tlen  – mówi Michał Jedliński, dyrektor szpitala w Kraśniku. – Na początku listopada mieliśmy taką sytuację, że bieżące zużycie tlenu wskazywało, iż nie damy rady wytrzymać do następnej dostawy. I taki bank tlenu jest alternatywą dla przenoszenia w takim przypadku pacjentów do innych szpitali. A uważam, że znacznie bezpieczniej jest przywieźć butlę do szpitala, niż pacjenta do innej placówki. Transport pacjenta zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko, natomiast butlom nic się nie stanie.

CZYTAJ: „Na razie oddychamy”. W kraśnickim szpitalu trwa walka z czasem o życie pacjentów

– Dysponentem tych butli jest wojewoda lubelski. Natomiast w ich sprawie można kontaktować się na przykład przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego – dodaje Andrzej Osipowski.

W Lublinie butle z tlenem będą magazynowane na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Szkoleniowego Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Grygowej. 

Natomiast obecnie w szpitalu tymczasowym w Lublinie trwa montaż instalacji tlenowej.

CZYTAJ: Montaż instalacji tlenowej w szpitalu tymczasowym w Lublinie

MaTo / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version