ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.

ARCHIWUM RADIO LUBLIN

ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Strona Główna Wiadomości Lublin

„Wchodzimy w nową rzeczywistość”. Innowacyjne e-konsultacje neurologiczne dla pacjentów z Lubelskiego

17 grudnia 2020 / 20:02
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterKod QR

Pacjenci neurologiczni z całego regionu będą mogli korzystać ze specjalistycznych konsultacji na odległość. To pilotażowy projekt „E- konsylia neurologiczne dla województwa lubelskiego”, który koordynuje Szpital Kliniczny numer 4 w Lublinie.

Przykładowo, statystyczny pacjent z okolic Terespola, chorujący na stwardnienie rozsiane, ma do przebycia 100 kilometrów do najbliższego ośrodka leczącego tę chorobę. E-konsultacje pozwolą na zaawansowaną diagnostykę pacjentów neurologicznych z całego województwa, bez konieczności ich przewożenia. 

– Chodzi o to, że za pomocą specjalnego systemu ośrodki mogą konsultować się ze specjalistami z naszej kliniki – tłumaczy profesor Konrad Rejdak, szef Kliniki Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. – To system, w którym możliwy jest dwukierunkowy przepływ informacji. Może z nami być równocześnie połączonych nawet do siedmiu ośrodków z zewnątrz. Mogą one nam przesyłać wyniki badań pacjenta, obraz z badań radiologicznych czy wszelką dokumentację. A my z kolei też jesteśmy widoczni. Możemy na żywo rozmawiać z tym ośrodkiem i tak naprawdę badać chorych. Widzimy to wszystko na obrazie, więc możemy stawiać diagnozy znacznie precyzyjniej.     

ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa na temat telemedycyny w neurologii

– Wchodzimy w nową rzeczywistość – mówi dr n. med. Radosław Starownik, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. – Wchodzimy w obszar, który skraca dystans między lekarzami, a także między lekarzem i pacjentem. Ułatwia on dostęp do najnowszych osiągnięć medycyny. Dzięki temu większa grupa pacjentów z województwa lubelskiego, ale też i docelowo z innych miejsc kraju, będzie mogła skorzystać z pomocy naszej kliniki neurologii. 

– Takie rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo, ale przede wszystkim skróci czas oczekiwania na konsultacje lekarskie. Możemy się de facto łączyć z każdą jednostką w naszym regionie, zarówno lekarzami rodzinnymi, jak i tymi z oddziałów neurologicznych, co usprawni przepływ danych – stwierdza profesor Konrad Rejdak. – Wiemy o problemach kadrowych, jak i tych z docieraniem pacjentów do różnych jednostek. A to rozwiązanie ma zharmonizować przepływ zarówno kadry, jak i pacjentów między podmiotami.

 – Klinika Neurologii, prowadzona przez prof. Konrada Rejdaka, słynie z bardzo istotnej działalności leczniczej. Jako jedna z pierwszych w Polsce wprowadziła rutynowe leczenie udarów za pomocą trombektomii. Miało to ogromne korzyści dla pacjentów – mówi prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Prof. Rejdak jest też absolutnym liderem jeżeli chodzi o duże granty naukowe. Jako przykład można tu podać projekt Horizon, realizowany w naszej jednostce z naukowcami z niemal całej Europy. To też badania dotyczące leczenia miastenii, na który nasza uczelnia uzyskała największy grant z Agencji Badań Medycznych    

– Klinika Neurologii jest jedną z wiodących klinik naszego szpitala. Wiele projektów, którymi zajmuje się prof. Konrad Rejdak jest naprawdę innowacyjnych. Jesteśmy jednym z kilkunastu szpitali, które prowadzą pilotaż w stosowaniu trombektomii mechanicznej przy leczeniu udarów niedokrwiennych. Wyniki, które uzyskujemy, są na poziomie światowym – mówi Radosław Starownik.

– To są potężne technologicznie systemy: serwer, który może komunikować się z każdym miejscem w województwie lubelskim. Te ośrodki będą miały wgrane aplikacje, które pozwolą na łączenie z nami. To już działa. Będziemy mogli też na raportach przeglądać obrazy medyczne wszystkich pacjentów przyjmowanych do kliniki i tych, którzy trafili na inne oddziały, aby móc pokierować dalszym leczeniem tych chorych – dodaje profesor Konrad Rejdak.

Innowacyjne rozwiązanie pomoże pacjentom między innymi z stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona, chorobą Alzheimera czy miastenią.

LilKa / opr. ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

„Innowacyjne e-konsultacje neurologiczne dla pacjentów z Lubelskiego” TASCAM DR-05X
Odtwarzacz plików dźwiękowych
00:00
00:00
00:00
Używaj strzałek do góry/do dołu aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność.
1. Innowacyjne e-konsultacje neurologiczne dla pacjentów z Lubelskiego
3:47
Tagi: konrad rejdakkonsultacjeneurologiaspsk4telemedycynauniwersytet medyczny w lubliniewojciech załuska
Następna wiadomość

Holender zagra w Pszczółce Starcie Lublin

SZUKAJ

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Podobne

  • Prof. Konrad Rejdak: W przebiegu COVID-19 mogą występować obecnie tzw. mikroudary
  • Prof. Konrad Rejdak: Choroby neurologiczne to wielkie wyzwanie społeczne
  • Ukraiński minister w Lublinie. Uniwersytet Medyczny pomoże w powojennej odbudowie służby zdrowia [ZDJĘCIA]
  • To jedyny taki ośrodek w całej Unii Europejskiej. W Lublinie będą szkolić się okuliści z całego świata
  • Najpierw w Lubelskiem, potem w całym kraju. Rusza walka z epidemią krótkowzroczności wśród dzieci [FILM i ZDJĘCIA]

Radio Lublin S.A. w likwidacji
ul. Obrońców Pokoju 2
20-030 Lublin
tel. 801 501 022 / 81 53 64 200
e-mail: poczta@radiolublin.pl
https://radio.lublin.pl

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Radio Lublin S.A. w likwidacji

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
Ta witryna wykorzystuje cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Skip to content
Open toolbar Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreśl linkiPodkreśl linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Reset Reset