Pacjenci neurologiczni z całego regionu będą mogli korzystać ze specjalistycznych konsultacji na odległość. To pilotażowy projekt „E- konsylia neurologiczne dla województwa lubelskiego”, który koordynuje Szpital Kliniczny numer 4 w Lublinie.
Przykładowo, statystyczny pacjent z okolic Terespola, chorujący na stwardnienie rozsiane, ma do przebycia 100 kilometrów do najbliższego ośrodka leczącego tę chorobę. E-konsultacje pozwolą na zaawansowaną diagnostykę pacjentów neurologicznych z całego województwa, bez konieczności ich przewożenia.
– Chodzi o to, że za pomocą specjalnego systemu ośrodki mogą konsultować się ze specjalistami z naszej kliniki – tłumaczy profesor Konrad Rejdak, szef Kliniki Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. – To system, w którym możliwy jest dwukierunkowy przepływ informacji. Może z nami być równocześnie połączonych nawet do siedmiu ośrodków z zewnątrz. Mogą one nam przesyłać wyniki badań pacjenta, obraz z badań radiologicznych czy wszelką dokumentację. A my z kolei też jesteśmy widoczni. Możemy na żywo rozmawiać z tym ośrodkiem i tak naprawdę badać chorych. Widzimy to wszystko na obrazie, więc możemy stawiać diagnozy znacznie precyzyjniej.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa na temat telemedycyny w neurologii
– Wchodzimy w nową rzeczywistość – mówi dr n. med. Radosław Starownik, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. – Wchodzimy w obszar, który skraca dystans między lekarzami, a także między lekarzem i pacjentem. Ułatwia on dostęp do najnowszych osiągnięć medycyny. Dzięki temu większa grupa pacjentów z województwa lubelskiego, ale też i docelowo z innych miejsc kraju, będzie mogła skorzystać z pomocy naszej kliniki neurologii.
– Takie rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo, ale przede wszystkim skróci czas oczekiwania na konsultacje lekarskie. Możemy się de facto łączyć z każdą jednostką w naszym regionie, zarówno lekarzami rodzinnymi, jak i tymi z oddziałów neurologicznych, co usprawni przepływ danych – stwierdza profesor Konrad Rejdak. – Wiemy o problemach kadrowych, jak i tych z docieraniem pacjentów do różnych jednostek. A to rozwiązanie ma zharmonizować przepływ zarówno kadry, jak i pacjentów między podmiotami.
– Klinika Neurologii, prowadzona przez prof. Konrada Rejdaka, słynie z bardzo istotnej działalności leczniczej. Jako jedna z pierwszych w Polsce wprowadziła rutynowe leczenie udarów za pomocą trombektomii. Miało to ogromne korzyści dla pacjentów – mówi prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Prof. Rejdak jest też absolutnym liderem jeżeli chodzi o duże granty naukowe. Jako przykład można tu podać projekt Horizon, realizowany w naszej jednostce z naukowcami z niemal całej Europy. To też badania dotyczące leczenia miastenii, na który nasza uczelnia uzyskała największy grant z Agencji Badań Medycznych
– Klinika Neurologii jest jedną z wiodących klinik naszego szpitala. Wiele projektów, którymi zajmuje się prof. Konrad Rejdak jest naprawdę innowacyjnych. Jesteśmy jednym z kilkunastu szpitali, które prowadzą pilotaż w stosowaniu trombektomii mechanicznej przy leczeniu udarów niedokrwiennych. Wyniki, które uzyskujemy, są na poziomie światowym – mówi Radosław Starownik.
– To są potężne technologicznie systemy: serwer, który może komunikować się z każdym miejscem w województwie lubelskim. Te ośrodki będą miały wgrane aplikacje, które pozwolą na łączenie z nami. To już działa. Będziemy mogli też na raportach przeglądać obrazy medyczne wszystkich pacjentów przyjmowanych do kliniki i tych, którzy trafili na inne oddziały, aby móc pokierować dalszym leczeniem tych chorych – dodaje profesor Konrad Rejdak.
Innowacyjne rozwiązanie pomoże pacjentom między innymi z stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona, chorobą Alzheimera czy miastenią.
LilKa / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska