78 lat temu – 10 grudnia 1942 roku – z obozu przejściowego w Zamościu wyruszył pierwszy transport 640 Polaków z Zamojszczyzny do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Były to ofiary pierwszych wysiedleń – mężczyźni, kobiety i dzieci między innymi ze Skierbieszowa i okolic.
– Większość wysiedleńców z Zamojszczyzny zmarła w ciągu kilku pierwszych miesięcy od momentu znalezienia się w obozie – mówi historyk, nauczycielka ze Społecznego Liceum w Zamościu, Agnieszka Jaczyńska. – Niektórzy ginęli śmiercią naturalną w wyniku warunków obozowych, ale też pewna grupa mieszkańców Zamojszczyzny, w tym dzieci, została w Auschwitz celowo uśmiercona; stała się między innymi ofiarą pseudomedycznych eksperymentów. Znany jest przypadek chłopców ze Skierbieszowa, którzy zostali zabici zastrzykami z fenolu.
CZYTAJ: 78. rocznica początku deportacji Polaków z Zamojszczyzny do Auschwitz
Z obozu przejściowego w Zamościu Niemcy przeprowadzili trzy transporty ludności polskiej do Auschwitz. Spośród 1301 wywiezionych osób przeżyło 229.
Przez 5 lat istnienia obozu Niemcy deportowali do Auschwitz około 150 tysięcy Polaków. Zgładzonych zostało około 70 tysięcy polskich więźniów.
AlF / opr. ToMa
Fot. wikipedia.org