Znamy laureatów nagród BohaterON

statuetka 768x768 2020 12 15 000401

Ponad 20 osób, firm, instytucji i organizacji w siedmiu kategoriach zostało wyróżnionych Nagrodą BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich. Nagrodę Specjalną otrzymali Ewa Siemaszko i Władysław Siemaszko. Wyróżnienia wręczono podczas poniedziałkowej gali.

Nagroda BohaterON 2020 im. Powstańców Warszawskich została ustanowiona w celu wyróżnienia tych, których aktywność w szczególny sposób promowała i szerzyła wiedzę o historii Polski z lat 1918–89 oraz edukację historyczno-patriotyczną. W tym roku Komitet Organizacyjny Nagrody przy wyborze nominowanych brał pod uwagę działalność od 1 stycznia 2019 r. do 31 lipca 2020 r. Do organizatorów wpłynęło blisko 300 zgłoszeń.

Laureaci Nagrody zostali wyłonieni w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat. W każdej z nich trzy wyróżnienia – Brązowy, Srebrny i Złoty BohaterON – przyznali członkowie Kapituły Nagrody; a jedno – Złoty BohaterON Publiczności – internauci w głosowaniu.

Komitet Organizacyjny Nagrody przyznał także Nagrodę Specjalną dokumentalistom i badaczom prawdy historycznej na temat rzezi wołyńskiej Ewie Siemaszko i Władysławowi Siemaszko za „wieloletnią i skrupulatną pracę w przywracaniu pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej, a także za działalność na rzecz środowisk kombatanckich”.

List do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda, który podziękował twórcom akcji za podjęcie tej „ważnej i cennej inicjatywy”. – Heroiczne dzieje naszej ojczyzny w XX wieku, kiedy my, Polacy, zmagaliśmy się o wolność z największymi potęgami ówczesnej Europy i dwukrotnie odzyskiwaliśmy własne niepodległe państwo, są wspaniałym dziedzictwem naszej wspólnoty narodowej, z którego czerpiemy inspirację do pracy i służby dla dzisiejszej suwerennej Rzeczypospolitej – napisał.

– Polska historia to unikatowe wydarzenia, wspomnienia, opowieści i losy naszych rodzin – napisał do uczestników uroczystości premier Mateusz Morawiecki. – Wśród bohaterów naszej niepodległości szczególne miejsce zajmują Powstańcy Warszawscy – podkreślił. 

Z zebranymi za pośrednictwem Internetu połączył się również wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, który jest przewodniczącym Kapituły Nagrody. – Pielęgnowanie wiedzy na temat wydarzeń i postaci ważnych dla historii ojczyzny jest naszym wspólnym obowiązkiem i wielkim wyzwaniem. Budując narodową tożsamość dbamy o prawdę historyczną – dziś szczególnie ważną i wszystkim nam potrzebną. O tę pamięć – w sposób instytucjonalny – dba polskie państwo. Ale nie tylko – powiedział.

W kategorii „instytucja” Złotego BohaterONa otrzymało Muzeum Powstań Śląskich, Srebrnego – Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, Brązowego – Wojska Obrony Terytorialnej. Złoty BohaterON Publiczności trafił do Muzeum Powstań Śląskich.

W dziedzinie „organizacja non profit” nagrodzeni zostali: Złotym BohaterONem – Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, Srebrnym – Fundacja Orlen, Brązowym – Fundacja Wolność i Demokracja. Złoty BohaterON Publiczności przyznano Stowarzyszeniu Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”.

Złotego BohaterONa w kategorii „firma” otrzymał KGHM Polska Miedź S.A., Srebrnego – PKO Bank Polski S.A., Brązowego – Totalizator Sportowy Sp. z o.o. Złoty BohaterON Publiczności powędrował do PKO Banku Polskiego S.A.

W kategorii „nauczyciel” Złotego BohaterONa przyznano Sławomirowi Rafalskiemu z Działu Penitencjarnego ds. KO i Biblioteki Aresztu Śledczego w Suwałkach, Srebrnego – Barbarze Marii Górczewskiej z Publicznej SP nr 3 im. M. Kopernika w Brzesku, Brązowego – Alinie Ślimak z Zespołu Szkół w Dobrym Mieście. Złoty BohaterON Publiczności otrzymał Paweł Pawłowski z Zespołu Edukacyjnego w Brójcach.

Złotym BohaterONem w kategorii „osoba publiczna” wyróżniony został historyk prof. Andrzej Nowak, Srebrnym – artysta Jakub Różalski, Brązowym – dyrektor Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, Arkadiusz Gołębiewski. Złotego BohaterONa Publiczności odebrała dziennikarka Marta Manowska.

W dziedzinie „dziennikarz” Złotego BohaterONa otrzymała Anna Hałas–Michalska (Polsat News), Srebrnego – Zespół Historii i Serwisów Specjalnych Portalu PolskieRadio.pl, Brązowego – Łukasz Kazek i Mateusz Kudła (History Hiking), do których powędrował także Złoty BohaterON Publiczności.

W kategorii „pasjonat” nagrodę Złoty BohaterON otrzymała społeczniczka Anna Szarejko, Srebrny – zespół muzyczny Ferajna z Hoovera, Brązowy – rysownik Paweł Piechnik. Złoty BohaterON Publiczności przyznano zespołowi muzycznemu Forteca.

W związku z pandemią nie było możliwe osobiste wręczenie podczas gali powstańcom kartek, listów i laurek wysłanych do nich w ramach kampanii BohaterON – włącz historię!. Zaprezentowano jednak film pokazujący jak organizatorzy przekazywali te kartki.

W imieniu powstańców głos zabrał za pośrednictwem internetu Zbigniew Daab ps. „Kapiszon”. – W tym roku otrzymałem od was bardzo dużo kartek, z całej Polski. Były bardzo starannie, osobiście przygotowane i dlatego sprawiły mi wielką przyjemność w czytaniu. Na kartki, gdzie był adres, odpisałem. Cieszę się, że tak dużo młodych ludzi było w to zaangażowanych. Chciałem serdecznie wszystkim podziękować i życzyć by akcja trwała jak najdłużej – powiedział.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. bohateron.pl

Exit mobile version