„Ubierz się w poezję” to tytuł warsztatu, jaki przygotowuje Magdalena Krasuska. Wideoinstrukcja wkrótce pojawi się na kanale YouTube. Skąd pomysł, żeby na ubraniach umieścić słowa ulubionego poety? Jaki komunikat wysyłamy otoczeniu? O tym m.in. porozmawiam z Magdaleną Krasuską w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Zajrzymy też do archiwum dźwiękowego Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN. Czy po tym, jak otwiera okno, można poznać, że między kolejnymi wizytami Marcina Świetlickiego w Lublinie minęło kilkanaście lat?
Dla laików partytury to tajemnicze mapy pełne ukrytych symboli. Kim są ludzie, którzy są naszymi przewodnikami po tym świecie? Na czym polega przeniesienie znaku graficznego do sali koncertowej? „Po co orkiestrze dyrygent czyli o sztuce przekazywania myśli”, wokół takiego hasła odbyła się kiedyś w Teatrze Starym rozmowa, podczas której gościem Grażyny Lutosławskiej był Sławek A. Wróblewski, dyrygent, pianista i pedagog.
Joanna Pawłat spędziła w Japonii 12 lat. Zdobywała doświadczenie na japońskich uniwersytetach. Dziś jest naukowcem związanym z Politechniką Lubelską. Zajmuje się zastosowaniem plazmy niskotemperaturowej do generacji środków utleniających czy usuwania zanieczyszczeń. Pisze wiersze inspirowane japońskimi tanka i haiku oraz maluje obrazy. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” porozmawiamy m.in. o słynnym eseju Jun’ichiro Tanizaki z 1933 roku poświęconemu japońskiej estetyce, a także o wartości rys i pęknięć.
Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Zdjęcie z przygotowań do nagrania wideoinstrukcji warsztatu „Ubierz się w poezję”/fot. Magdalena Krasuska