Po roku przejściowym, w którym nie trzeba było składać wniosków o wypłatę pieniędzy z programu „Rodzina 500 plus”, znów wraca ten obowiązek. Formalności będzie niewiele, a wypełnienie wniosku przez Internet zajmie kilka minut. Jednak rodzice muszą pamiętać o dopełnieniu obowiązku.
– Rodzice, którzy do tej pory pobierali pieniądze z programu „Rodzina 500 plus”, muszą ponownie złożyć wniosek o wypłatę, aby móc otrzymać świadczenie – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. – Nabór wniosków rozpocznie się 1 lutego drogą elektroniczną oraz 1 kwietnia drogą tradycyjną. Świadczenie będzie dalej realizowane na tych samych zasadach, jednakże w 2021 roku trzeba złożyć wniosek. Będzie przyznawane na rok – od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku. Środki w budżecie są zabezpieczone, to 41 miliardów złotych. Jesteśmy przygotowani do wypłaty tego świadczenia. Wsparcie rodzin dla rządu jest bardzo ważne. 6,5 miliona dzieci pobiera to świadczenie co miesiąc.
Zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, Mariusz Kidaj dementuje pojawiające się w mediach społecznościowych informacje na temat zmian w formie wypłacenia świadczenia.
– Nie ma zasadniczych zmian w funkcjonowaniu programu. Wszystkie doniesienia, że formy pieniężne zostaną zastąpione rzeczowymi, są nieprawdziwe. Podstawowa informacja jest taka, że w 2021 roku wszyscy muszą złożyć wniosek. Wnioski będzie można składać od 1 lutego drogą elektroniczną, a od 1 kwietnia drogą tradycyjną lub pocztą. Bardzo ważne, by wniosek złożyć najpóźniej do końca czerwca, dlatego że jeśli zostanie złożony później, to świadczenie będzie wypłacane od miesiąca jego złożenia. Nie będzie wypłacane z wyrównaniem, z wyjątkiem sytuacji, kiedy urodzi się dziecko. Wtedy, zgodnie z ustawą, czas na złożenie wniosku wynosi 3 miesiące – wyjaśnia Mariusz Kidaj.
Do składania wniosków drogą elektroniczną zachęca rzeczniczka prasowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie, Magdalena Suduł.
– Jeżeli chodzi o elektroniczne formy składania wniosku, które są w naszej ocenie najbardziej dogodną formą dla rodziców – można to zrobić 24 godziny na dobę, nie wychodząc z domu – w dalszym ciągu będzie można zrobić to najprostszą formą, czyli poprzez bankowość elektroniczną. Sporo banków daje możliwość wypełnienia wniosku o 500 plus i złożenia go za pośrednictwem systemu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do właściwego ośrodka – mówi Magdalena Suduł.
Od początku istnienia programu „Rodzina 500 plus”, czyli od kwietnia 2016 roku, do polskich rodzin trafiły ponad 134 miliardy złotych.
Od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Szczegółowe informacje na temat składania wniosków można znaleźć na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
MaK/WM
Fot. pixabay.com