Abp Stanisław Budzik: Pokój jest darem Boga

img 20201225 124238 2020 12 25 152506 2021 01 01 141015

Zakończyła się noworoczna msza święta w archikatedrze lubelskiej. Poprowadził ją arcybiskup Stanisław Budzik.

Metropolita lubelski przypomniał w kazaniu, że dziś (01.01) obchodzimy Światowy Dzień Pokoju. Co roku tego dnia papież zwraca się z apelem o pokój do całego świata. W tym roku tematem papieskiego orędzia jest „kultura troskliwości jako droga pokoju”.

– Kultura troski ma, jak chce papież Franciszek, przezwyciężyć panującą dzisiaj często kulturę obojętności – mówił podczas kazania arcybiskup Stanisław Budzik. – Kulturę odrzucenia, konfrontacji i walki. Pokój jest przecież darem Boga, który posłał na świat swojego syna. Jego przyjście zapowiedzieli prorocy, jako księcia pokoju. W dniu jego narodzenia aniołowie zwiastowali ziemi pokój, a on sam powiedział: „pokój zostawiam wam, pokój mój wam daję”. On sam pojednał nas z Bogiem i  obdarzył swoim pokojem – dodał arcybiskup Stanisław Budzik.

Jak czytamy w dzisiejszym orędziu papieża Franciszka – „Życie i misja Jezusa są szczytem objawienia miłości Ojca do ludzkości”.  

Arcybiskup Budzik wspomniał w kazaniu także kardynała Wyszyńskiego, który powiedział „Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy zapłacić dobrem za wyrządzone zło”.

– Z wdzięcznością myślimy o wszystkich ludziach dobrej woli spieszących z pomocą chorym i cierpiącym – mówił metropolita lubelski. – Jakże aktualne wydają się w tym kontekście słowa sługi Bożego kardynała Wyszyńskiego, który tak kiedyś podsumował miniony rok: „Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, ile zdołaliśmy przełamać ludzkiej złości i gniewu. Tyle wart jest nasz rok, ile ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień i przeciwności. Ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy” – podkreślił arcybiskup Stanisław Budzik.

Rok 2021 został w listopadzie ubiegłego roku ustanowiony przez Sejm rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jak zaznaczono w uchwale, Prymas Tysiąclecia „swoje nauczanie opierał na człowieku, którego dobro powinno być centrum życia społecznego i gospodarczego każdej społeczności”.

ElKa / PrzeG

Fot. archiwum

Exit mobile version