Aktualności przesłania Prymasa Tysiąclecia jest poświęcona sesja w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Ksiądz Stefan Wyszyński był studentem Wydziału Prawa KUL, wykładowcą uczelni oraz promotorem wielu organizacji działających na uniwersytecie. W latach 1946-1948 jako lubelski biskup był też Wielkim Kanclerzem Uniwersytetu.
2021 rok został ustanowiony przez Sejm rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. – Ten rok również na KUL-u w sposób szczególny jest poświęcony księdzu kardynałowi. Szukaliśmy wspólnego motywu, który połączy te 12 miesięcy – mówi rektor uniwersytetu, ksiądz profesor Mirosław Kalinowski (na zdjęciu). – Taką syntezą myśli Sługi Bożego są Jasnogórskie Śluby Narodu wypowiedziane w 1956 roku. Przygotowaliśmy na każdy miesiąc jedno przyrzeczenie, jakie w imieniu narodu składano u stóp Pani Jasnogórskiej. One nie straciły nic na swojej aktualności – dodaje.
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podkreśla, że kardynał Wyszyński mówił, iż musimy czuwać, aby uczelnie katolickie mogły wypełniać swoje zadanie. – Uzupełniając tylko, że czuwać musimy, żeby wszystkie uczelnie, katolickie oraz świeckie, dążyły do tego, żeby człowiekowi pokazywać prawdę, żeby szukały prawdy i, żeby prawda była tym celem, który jest przed nimi. Celem uprawiania w ogóle nauki – dodaje.
W trakcie konferencji przemawiający nawiązywali do aktualnej sytuacji w kraju po ogłoszeniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego prawa do wykonywania aborcji. Podkreślali, że kardynał Wyszyński był obrońcą życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak przywołał słowa kardynała, który mówił między innymi: „Prawo do życia musi każdy uszanować: rodzice, naród, społeczeństwo, państwo i Kościół. Nikt nie może go pogwałcić, choćby dotyczyło istoty, która kryje się jeszcze pod sercem matki, bo jest już ona człowiekiem”.
Minister Przemysław Czarnek zapowiedział, że wiedza o rodzinie będzie dyscypliną naukową.
EwKa / opr. PaW
Fot. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II / Facebook