Kierowców z Chełma czekają w tym roku kolejne utrudnienia związane z modernizacją ulic w mieście. Już teraz trwa remont kilkunastu ulic, między innymi krajowej „dwunastki” w obrębie miasta.
Remonty wiążą się ze sporymi utrudnieniami. Mieszkańcy nie narzekają jednak, licząc na poprawę komfortu jazdy.
– Ofensywa drogowa będzie kontynuowana – zapowiada prezydent Chełma, Jakub Banaszek: – W 2020 roku udało się zrealizować kilkanaście zadań drogowych o łącznej długości ponad 8 km w ciągu kilkunastu ulic: Ceramicznej, Dreszera, Kolejowej, Batorego, Jagiellońskiej, Lwowskiej, Sybiraków, 3 Maja czy Wojsławickiej. Te zadani kosztowały ponad 30 milionów złotych, z czego ponad 20 milionów stanowiły środki pozyskane z zewnętrznych źródeł, głównie Funduszu Dróg Samorządowych. Zakres prac, w zależności od zadania, objął przebudowę podbudowy bądź nawierzchni jezdni, chodniki, ścieżki rowerowe, zjazdy, zatoki, oświetlenie, oznakowanie i infrastrukturę podziemną.
– Ostatnio w Chełmie jest sporo remontów dróg, w związku z tym są tez duże utrudnienia dla kierowców – mówią mieszkańcy: – Ale trzeba się do tego przyzwyczaić. Kiedy to będzie skończone, będzie się lepiej jeździło.
– 2021 rok będzie dla Chełma rokiem wielu nowych i kontynuacją rozpoczętych inwestycji – mówi prezydent Jakub Banaszek. – Zamierzamy pozyskiwać kolejne fundusze na rozwój miasta i kontynuować ofensywę drogową. To nie tylko dokończenie przebudowy drogi krajowej nr 12, ale także modernizacja kolejnych 11 ulic: Lubelskiej, Wolwinów, Gajowej, Wiercińskiego, Piłsudskiego, Piwnej, Złotej, Zawadówki, Bazylanów, Ogrodowej, Włodawskiej. Chcemy także stworzyć dokumentację w celu pozyskania środków na budowę obwodnicy południowej miasta. Kontynuujemy to, co zaczęliśmy. Wciąż trwa największa drogowa inwestycja kilkudziesięciu ostatnich lat w Chełmie, warta 152 miliony złotych: przebudowa ponad 8-kilometrowego odcinka DK12 w granicach Chełma. Ta inwestycja ma się zakończyć w październiku.
W 2020 roku do chełmskiego urzędu miasta kierowcy złożyli 125 wniosków o odszkodowania za uszkodzenia pojazdów spowodowane fatalną nawierzchnią jezdni. W 2019 roku – 288 wniosków..
ŁoM (opr. DySzcz)
Fot. Małgorzata Łobejko