Chełm świętuje 629. urodziny

20210114 123622 2021 01 14 212842

Inscenizacja, rekonstrukcja odczytania aktu lokacyjnego, wystrzał z armaty, film i życzenia dla mieszkańców oraz chełmska maskotka z regionalnymi cukierkami – w ten sposób Chełm świętuje urodziny miasta.  

ZOBACZ ZDJĘCIA: Miasto Chełm świętowało 629. urodziny

ZOBACZ ZDJĘCIA: 629. urodziny Chełma. Spacer po mieście

629 lat temu Chełm otrzymał prawa miejskie z rąk króla Władysława Jagiełły.

– Z powodu pandemii uroczystości są inne niż zwykle, ale świętujemy, bo Chełm jest magiczny. Jest to miasto z ogromnym potencjałem, który staramy się rozwijać – mówi prezydent Chełma Jakub Banaszek: – Spotykaliśmy się po to, żeby nagrać przesłanie dla wszystkich mieszkańców, żeby upamiętnić dzień, w którym nadano prawa miejskie naszemu miastu. Oczywiście spotykamy się w zupełnie innych okolicznościach, kiedy nie możemy świętować tego wspólnie z mieszkańcami. To jest też taki dzień refleksji. Myślę, że jak się spotkamy w przyszłym roku, to wrócimy już do rzeczywistości, do tego, co było przed epidemią koronawirusa. Bardzo chcieliśmy przygotowaniem tych urodzin w troszeczkę innej formie dodać mieszkańcom otuchy, a także przypomnieć ważne dla naszego miasta rzeczy.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Iluminacje świąteczne w Chełmie

– 14 stycznia to bardzo ważna rocznica jeśli chodzi o historię Chełma – mówi Zbigniew Lubaszewski, historyk, regionalista: – Z tym dniem łączymy nadanie przywileju lokacyjnego, a dokładnie praw magdeburskich. Miał tego dokonać w roku 1392 król Władysław Jagiełło. W ten sposób formalnie powstało miasto Chełm. Równocześnie powstał też samorząd miejski, bo w ramach tych praw mieszczanie mogli samodzielnie podejmować pewne decyzje. Rocznica jest więc niezwykle ważna i w historii Chełma zajmuje decydujące miejsce.

– Chełm jest pięknym miastem – mówi prezydent Banaszek: – Jest taką mieszanką różnorodności. Mamy ten aspekt wielokulturowości, mamy piękne zabytki, fantastycznych mieszkańców, którzy chcieliby, żeby ich miasto z każdym kolejnym rokiem zmieniało się. Trzeba też powiedzieć o tym, że Chełm był także trochę zaniedbany. I tutaj wiele po stronie włodarzy miasta, nie tylko mojej, ale i osób, które ze mną współpracują, żebyśmy z każdym rokiem wyrównywali dysproporcje. Bo Chełm jest miastem magicznym. Jest tu wiele zabytków, tajemnic, wiele rzeczy, które – jeśli się je fajnie uporządkuje – to Chełm będzie wzorem miasta nie tylko w województwie, ale i w Polsce, tego, jak można wykorzystać potencjał, jaki tutaj drzemie. Jest to także miasto ogromnych możliwości przemysłowych. Możemy zrobić wiele rzeczy, ale bez przemysłu, bez pracy nie uda nam się wyrównać pewnych dysproporcji. Jest to miasto położone w bardzo dobrym miejscu, dobrze skomunikowane. Będzie jeszcze lepiej, z uwagi na zapowiadane inwestycje drogowe. Połączenie tych wszystkich rzeczy, czyli inwestycje w kulturę, sztukę, miejsca pracy, nowe technologie, spowoduje, że w ciągu kilku lat Chełm będzie jeszcze przyjaźniejszym miastem do życia, a przez to poprawi się komfort życia mieszkańców, którzy myślę, że będą jeszcze bardziej dumni z tego, że są chełmianami.

Niedźwiedzi Gród – jak podają źródła historyczne – funkcjonował co najmniej od pierwszej połowy XII wieku, jednak nadany akt lokacji utrwalał ówczesne osiągnięcia oraz dawał podstawy do dalszego rozwoju. Sprzyjał rozwojowi handlu, dając prawo zakładania sklepów.  Mieszkańcy Chełma zostali wyłączeni spod jurysdykcji urzędników królewskich. Sprawy karne od tamtego momentu miały być rozstrzygane przed wójtem. Powołano burmistrza oraz radę złożoną z 16 rajców miejskich.

ŁoM (opr. DySzcz)

Fot. Iwona Burdzanowska/ Małgorzata Łobejko

Exit mobile version