„COVID nie jest «zwykłą grypą»”. Otwarto poradnię dla pacjentów po przebytym koronawirusie

lekarz1 2021 01 05 171412

Poradnię dla pacjentów po przebytym COVID-19 otwarto w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej. To prawdopodobnie pierwsza tego typu poradnia w województwie. Jest przeznaczona dla osób, które po przebytej chorobie mają problemy zdrowotne, zwłaszcza ze strony układu oddechowego.

Łukasz Kamiński infekcję koronawirusem przeszedł ciężko. Obecnie zmaga się z powikłaniami po chorobie. – W szpitalu byłem ponad dwa tygodnie, a chorowałem w sumie trzy. Dobrze, że taka poradnia powstała. Chociaż jestem już ozdrowieńcem, wciąż mam problemy z oddychaniem. Trudność sprawia mi wejście na drugie piętro, szybko się męczę. COVID nie jest „zwykłą grypą”, zwykłą chorobą. Nie życzę nikomu, żeby przeszedł to co ja. W tej chwili mam 40% płuc uszkodzonych przez COVID – opowiada pan Łukasz.

– Poradnia ta jest skierowana do pacjentów, którzy przeszli zakażenie koronawirusem i nadal odczuwają skutki tej choroby. Skierowanie do poradni wystawia lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Pacjent, telefonując do naszej rejestracji, przekazuje informacje, że przeszedł COVID. Wówczas nasz personel zapisuje taką osobę do poradni – wyjaśnia Magdalena Us, rzecznik szpitala w Białej Podlaskiej.

– W poradni tej przyjmują lekarze pulmonolodzy. To z ich inicjatywy wyszedł pomysł utworzenia takiej poradni. Widzimy, że bardzo wielu pacjentów po przebytym koronawirusie cały czas odczuwa problemy z układem oddechowym – wyjaśnia Magdalena Us.

– Infekcja koronawirusem może powodować różne następstwa dotyczące różnych układów organizmu człowieka – wyjaśnia pulmonolog dr hab. n. med. Robert Kieszko, zastępca kierownika Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. – Najczęściej postrzegamy te infekcję przez pryzmat chorób  układu oddechowego, dlatego że w jej trakcie bardzo często dochodzi do zapalenia płuc. Natomiast w znacznej części przypadków już po ustąpieniu samej choroby, w układzie oddechowym wciąż są jej pewne pozostałości. To zwłóknienia, rozstrzenia oskrzeli czy pęcherze rozedmowe. 

– Obserwujemy chorych i widzimy, że znaczna część zmian zapalnych się cofa, ale mogą one pozostawić po sobie na przykład zwłóknienie. Musimy się nauczyć, jak sobie z tym radzić, jak rehabilitować takich pacjentów, jak im dalej pomagać – mówi dr hab. n. med. Robert Kieszko. – Pozostałości po COVID mogą dotyczyć także innych narządów, na przykład układu krążenia. Może to być niewydolność krążenia, może dojść do choroby wieńcowej. Obserwujemy też zaburzenia neurologiczne.

– Ta poradnia to doskonały pomysł na obecne czasy – mówi dyrektor bialskiego szpitala, Adam Chodziński. – Mieliśmy wielu pacjentów w obszarze covidowym, ale ta choroba nie kończy się z dniem wyjścia ze szpitala. Myślę, że wiele osób chciałoby być nadal leczonych.

Poradnia dla pacjentów po przebytym COVID-19 otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.30-12.00.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej hospitalizowanych z powodu COVID-19 jest 94 pacjentów.

Dodajmy, że pacjenci po przebytym Covid-19 mają możliwość kontynuacji leczenia szpitalnego w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie oraz w Samodzielnym Publicznym Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej.

MaT / opr. ToMa

Exit mobile version