Według dr Artura Kochańskiego (na zdjęciu) – prezesa Lubelskiego Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego, największe problemy w psychiatrii dziecięcej w Polsce dotyczą niewystarczającego finansowania i braku specjalistów.
– Szczególnie w czasie pandemii, nie możemy zapominać o tym jak ważne jest zdrowie psychiczne obywateli, a szczególnie dzieci i młodzieży – mówi dr Kochański, który był gościem porannej rozmowy w Radiu Lublin.
Jego zdaniem jednak, mimo wielu problemów, sytuacja w psychiatrii dzieci i młodzieży poprawia się. – Ministerstwo podjęło bardzo korzystne decyzje dla rozwoju tej psychiatrii przeznaczając środki na szkolenie kadry poza lekarskiej – zaznacza dr Kochański. – W całym kraju jest kilka ośrodków, które szkolą terapeutów środowiskowych dzieci i młodzieży, psychologów klinicznych i psychoterapeutów. Osobnym pytaniem jest, jak zachęcić lekarzy, żeby chcieli się specjalizować w psychiatrii w ogóle, a w szczególności w psychiatrii dzieci i młodzieży, która jest jednak szczególnie dużym wyzwaniem – dodaje.
Program rozwoju psychiatrii dziecięcej mają dziś zaprezentować premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski.
ToNie / opr. PaW
Fot.