W całym kraju trwają szczepienia seniorów przeciwko COVID-19. Osoby, które mają problem w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień, mogą skorzystać z bezpłatnego transportu organizowanego przez gminy. Reporterka Radia Lublin sprawdziła, jak ta forma wsparcia sprawdza się w Białej Podlaskiej i okolicach.
CZYTAJ: Szczepienia seniorów przeciwko COVID-19 w SPSK1 w Lublinie
Z transportu zorganizowanego przez miasto Biała Podlaska skorzystała między innymi pani Anna i jej opiekunka pani Aurelia. – Opiekuję się mamą, która ma 88 lat i ma problemy z poruszaniem się. Wiadomo, że w tym wieku występuje zwyrodnienie stawów oraz inne choroby – mówi pani Aurelia w rozmowie z Radiem Lublin. – Dla niej samo przyjście, zwłaszcza przy takiej pogodzie, byłoby problemem. Nie posiadamy samochodu osobowego. Dzięki temu, że urząd miasta razem z MOPS-em zorganizował te dojazdy, mogłam przywieść mamę. Mam nadzieję, że na następną wizytę też będziemy miały zabezpieczony dojazd – dodaje.
W Białej Podlaskiej, jak dotąd, zgłosiły się 3 osoby z prośbą o zorganizowanie dowozu do punktu szczepień. – Z tej możliwości mogą korzystać osoby niepełnosprawne o znacznym stopniu niepełnosprawności o kodzie R i N lub z pierwszą grupą z tymi schorzeniami, a także te, które mają problem z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień – zaznacza rzecznik urzędu miasta Gabriela Kuc-Stefaniuk. – Urząd Miasta Biała Podlaska zapewnia taki transport. Wystarczy to zgłosić pod numer 722 012 112 od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do godziny 16.00. Można także wysłać wiadomość na adres szczepienia@bialapodlaska.pl. Pojazdy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a także straży miejskiej są do dyspozycji osób, które zdecydują się na skorzystanie z tej możliwości – dodaje.
W powiecie bialskim wszystkie gminy podjęły się organizacji transportu seniorów. W tym celu większość uruchomiła infolinie, pod którą należy dzwonić i zgłaszać zapotrzebowanie. – W gminie Kodeń z transportu do punktu szczepień skorzysta 10 osób – zaznacza sekretarz gminy Mariusz Zańko. – Ten transport będziemy również realizowali poprzez współpracę i wsparcie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kodniu. Będzie się on odbywał się autem należącym do OSP Kodeń, a dla osób niepełnosprawnych będziemy wypożyczali samochody Warsztatów Terapii Zajęciowej Środowiskowego Domu Samopomocy. Jednocześnie jesteśmy w stałym kontakcie z punktem szczepień realizowanym przez POZ w Kodniu. Tam też jest dodatkowe wsparcie. Pani doktor razem z pielęgniarką jeździ bezpośrednio do osób leżących. Szczepienia są wtedy realizowane w miejscu zamieszkania – dodaje.
– Na chwilę obecną, jeśli chodzi o dowóz seniorów i osób niepełnosprawnych, bezpośrednio mamy kontakt z ośrodkiem medycznym, który przekazuje nam informację o osobach i konkretnych godzinach, na które trzeba je dostarczyć – podkreśla wójt gminy Sosnówka, Marcin Babkiewicz. – Oprócz tego mamy uruchomione 2 numery telefonów, pod który mogą zgłaszać się bezpośrednio takie osoby. Jednak już z doświadczenia wiemy, że częstszą i wygodniejszą formą kontaktu jest ten przez ośrodek zdrowia – dodaje.
W Lublinie chęć transportu do punktu szczepień organizowanego przez miasto zgłosiło blisko 100 osób.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Szczepienia seniorów przeciwko COVID-19 w SPSK1 w Lublinie
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami ze stroną samorządową rząd dofinansowuje gminom transport dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym, dla seniorów, mających problemy z dotarciem do punktów szczepień na terenach gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców, a także dla osób powyżej 70. roku życia, mających trudności w samodzielnym dotarciu na szczepienie w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.
Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk w odpowiedzi na postulaty samorządowców zaproponował w środę, aby organizację transportu na szczepienia przez gminy ograniczyć do terenu danego powiatu. – Uważam, że powinniśmy przyjąć zasadę, że na terenie powiatu możemy dowozić taką osobę. Natomiast jeżeli ktoś chce pojechać 100, czy 150, czy 200 km dalej, to oczywiście może, ale my już takiej usługi nie gwarantujemy – zaznaczył. Taka osoba, jak tłumaczył Dworczyk, jeśli chce skorzystać z transportu, może przesunąć termin szczepienia na taki, który będzie dostępny na terenie jej powiatu.
MaT / opr. PaW
Fot. Piotr Michalski