Kolejne ognisko ptasiej grypy w regionie

ptasia grypa 2021 01 05 161348

Ognisko grypy ptaków stwierdzono w gospodarstwie w miejscowości Wohyń, w powiecie radzyńskim, w którym hodowano 28,5 tys. indyków. To pierwsze w 2021 roku ognisko grypy ptaków w regionie. W 2020 roku stwierdzono ich sześć.

O wykryciu grypy ptaków w Wohyniu poinformował we wtorek wojewoda lubelski Lech Sprawka podczas wideokonferencji prasowej. Powiedział, że w poniedziałek właściciel fermy indyków rzeźnych powiadomił powiatowego lekarza weterynarii w Radzyniu Podlaskim o dużej liczbie padłych ptaków.

CZYTAJ: Ptasia grypa w Lubelskiem. Obostrzenia w czterech powiatach

– Sytuacja dotyczy miejscowości Wohyń w powiecie radzyńskim. Tam w dwóch kurnikach są dwa duże stada – około 28,5 tys. indyków. Zdecydowana większość, ponad 90 procent tych ptaków, padła. Pobrane zostały próbki do badań po tym zgłoszeniu i dzisiaj (05.01) w godzinach rannych okazało się, że wynik jest pozytywny – powiedział Sprawka.

Gospodarstwo zostało izolowane. Rozpoczęto proces oczyszczania go z padłych indyków i szacowanie strat. Przygotowywane jest rozporządzenie wojewody w sprawie zwalczania grypy ptaków w tym rejonie. – Strefa zapowietrzona będzie obejmować tylko miejscowości na terenie powiatu radzyńskiego, a strefa zagrożona, w promieniu 10 km od ogniska, także tereny powiatu bialskiego i parczewskiego – zapowiedział wojewoda.

Zaznaczył, że w przypadku tego ogniska prawdopodobnie nie będzie konieczności utylizacji żywych ptaków, ponieważ w bezpośrednim sąsiedztwie nie ma innych kurników, choć w powiecie radzyńskim jest wiele hodowli drobiu. – Obserwowane będą hodowle, które obejmie strefa zapowietrzona, ale jeżeli nie dojdzie do pojawienia się kolejnych padnięć, to być może nie będzie potrzeby dokonywania tego bolesnego zabiegu w postaci utylizacji żyjących ptaków – powiedział Sprawka.

W ubiegłym roku w Lubelskiem odkryto sześć ognisk grypy ptaków. 30 grudnia ubiegłego roku rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka informowała o wykryciu grypy ptaków w gospodarstwie w Kaniwoli w powiecie łęczyńskim, gdzie było ponad 11 tys. kaczek.

Poprzednie pięć ognisk w Lubelskiem stwierdzono w styczniu ubiegłego roku i zostały one wygaszone.

ElKa / RL / PAP / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version