Koronawirus: ruszyły szczepienia seniorów

img 20201230 123908 2021 01 25 163850

W Lublinie – podobnie jak w całej Polsce – 25 stycznia rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 osób powyżej 70 roku życia. Najwcześniej – o godzinie 8.00 – akcje rozpoczął lubelski szpital tymczasowy, dla którego punkt szczepień wyznaczono przy Radziwiłłowskiej 13. 

W punkcie tym jako jedna z pierwszych zaszczepiona została pani Marianna Skrzypek. – Bardzo się cieszę, bo mam dzieci i wnuki mam w domu i mam swoje lata. Trzeba korzystać z tej możliwości. Jak zachoruję po szczepieniu, nie będę miała żalu, a jakbym się nie zaszczepiła, tobym miała okropny żal, że nie dopilnowałam i się nie zapisałam.

Seniorzy rejestrowali się na szczepienia między innymi przez infolinię: – Zadzwoniłam na 989 o 4.00 rano i od razu miałam odebrany telefon. I miałam jeszcze powiadomienie SMS-e. I jeszcze wczoraj przypominali, że jutro mam szczepienie.

Przed szczepieniem pacjent wypełnia odpowiedni kwestionariusz i jest badany przez lekarza, który kwalifikuje go do szczepienia. Na szczepienie należy zabrać ze sobą przede wszystkim spis zażywanych leków i dowód osobisty. W przypadku osób z wadą wzroku – także okulary.

– Przeciwskazania częściej są związane z lekami, które przyjmujemy, niż z chorobą współistniejącą. Dlatego ważne jest zabranie ze sobą albo „ściągawki”, na której jest zestaw przyjmowanych leków, albo ich opakowań. Na tej „ściągawce” warto mieć także wypisane dawki leków – informuje lekarz rodzinny Małgorzata Stokowska-Wojda, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego.

CZYTAJ: Szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia. Jak się przygotować?

– Szpital tymczasowy ma szczepić co najmniej 200 osób dziennie. Jesteśmy do tego zobligowani  i taki mamy zamiar. To punkt wydolny i bardzo dobrze zorganizowany – mówi Anna Guzowska, rzecznik Samodzielnego Publicznego Szpitala nr 1 w Lublinie, któremu podlega szpital tymczasowy. – Natomiast wszystko będzie zależało do liczby dawek szczepionek, które do nas dotrą. Jeśli nie zostaną one zmniejszone, utrzymamy ten poziom szczepień.

– Szczepionki w tej chwili mamy w ilości wystarczającej do końca tygodnia. Dostawy kolejnych dawek są teraz kilka razy w tygodniu – dodaje Guzowska.

CZYTAJ: Odwołana dostawa szczepionek Moderny. Kiedy preparat dotrze do Polski?

Punkty szczepień apelują do seniorów o punktualność, ale apelują też, aby nie pojawiać się też zbyt wcześnie. – Wystarczy kwadrans przed zaszczepieniem – dodaje Anna Guzowska. – Nie należy przychodzić na przykład godzinę wcześniej, ponieważ z powodów epidemiologicznych nie ma możliwości, by oczekiwać na korytarzu.

CZYTAJ: Michał Dworczyk: Mamy ponad 3 mln zajętych terminów szczepień, w tej chwili nie mamy już wolnych szczepionek

Listy chętnych w tym szpitalu, podobnie jak w całym kraju, są zapełnione do końca marca. – Dalszych grafików nie mamy – zaznacza Guzowska.

Szczepienia w punkcie przy Radziwiłłowskiej 13 mają być prowadzone codziennie łącznie z weekendami od godz. 8.00 do 20.00.

– W całym regionie działa około 400 punktów szczepień – informuje Małgorzata Bartoszek, rzecznik lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. – Seniorzy mogą się szczepić w punktach szczepień, które zostały zorganizowane blisko ich miejsca zamieszkania. Aktualnie na terenie województwa mamy 404 punkty. W najbliższym czasie ich liczba wzrośnie o kilkanaście.

MAPĘ PUNKTÓW SZCZEPIEŃ W WOJEWÓDZTWIE LUBELSKIM MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ

Nie wszystkie punkty rozpoczęły dziś szczepienia. Część przychodni zaplanowała od razu początek akcji na wtorek. – Nie wiedzieliśmy, o której w poniedziałek otrzymamy szczepionki – tłumaczy mówi Stanisław Podgórski, właściciel przychodni Farmed w Lublinie. – Z tego względu nie planowaliśmy rozpoczęcia szczepień 25 stycznia. Gdybyśmy to zrobili, ryzykowne byłoby umawianie seniorów na precyzyjne terminy. A późniejsze ich przesunięcia byłyby kłopotliwe dla pacjentów. Stąd rozpoczynamy we wtorek. Tego dnia chcemy wyszczepić wszystkie dawki, które zostaną nam dostarczone na ten tydzień. Jest ich 30. W ten sposób mamy zapas czasu, gdyby ktoś się nie zgłosił. Możemy wtedy w pozostałe dni tygodnia doprosić innych pacjentów.

Lekarze apelują do seniorów, aby po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki, dalej uważali na siebie i stosowali zasadę DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka. Dopiero po przyjęciu drugiej dawki szczepionki nabywa się odpowiednią odporność. 

Plany zakładają, że do końca marca 2021 roku szczepionkę przeciw COVID-19 przyjmie w Polsce 3100 tys. osób. Do końca marca nie ma wolnych terminów szczepień przeciwko COVID-19. Liczba osób już zaszczepionych i tych, które się na szczepienia zapisały pokryła się z liczbą szczepionek, które Polska ma dostać do końca trzeciego kwartału.

– Do poniedziałku rana Polsce wykonano 707 474 szczepienia przeciw COVID-19 – wynika z danych zamieszczonych na rządowej stronie internetowej gov.pl.

– W tym tygodniu zaplanowano wykonanie 206 969 szczepień populacyjnych – podano w poniedziałek na twitterowym koncie #SzczepimySię.

MaK / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version