24 stycznia w Kościele katolickim po raz drugi jest obchodzona Niedziela Słowa Bożego. Ustanowiona przez papieża Franciszka w Liście Apostolskim „Aperuit illis” z 30 września 2019 roku, przypada w III niedzielę okresu zwykłego.
Ten dzień ma służyć pogłębionej lekturze Pisma Świętego i refleksji nad nim. Znajomość ksiąg Biblii buduje i jednoczy wiernych jako Lud Boży i pomaga w osiągnięciu dojrzałej wiary. – Poprzez teksty biblijne odczytywane podczas liturgii, to sam Bóg mówi do swojego ludu i sam Chrystus głosi swoją Ewangelię – czytamy w nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Dokument ustanawiający Niedzielę Słowa Bożego papież podpisał w 1600. rocznicę śmierci św. Hieronima, doktora Kościoła i tłumacza Pisma Świętego. Jego przekład na łacinę z języków oryginalnych – greckiego i hebrajskiego, znany jako „Wulgata” – do dziś należy do znaczących tekstów biblijnych Kościoła katolickiego.
W dokumencie Franciszek podkreślił, że Niedziela Słowa Bożego jest obchodzona w takim okresie roku, gdy Kościół szczególnie wzywa do „wzmocnienia więzi z wyznawcami judaizmu oraz do modlitwy o jedność chrześcijan”. Franciszek zaznaczył, że świętowanie Niedzieli Słowa Bożego już ma ekumeniczny charakter. – Pismo Święte wskazuje tym, którzy się w nie wsłuchują, drogę do przebycia, aby dojść do trwałej i autentycznej jedności – czytamy w dokumencie.
Kościół w Polsce od 2009 roku obchodzi w okresie Wielkanocy Tydzień Biblijny – w 2021 roku od 18 do 24 kwietnia. Rozpoczyna go tak zwana Niedziela Biblijna. Pod patronatem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II są organizowane między innymi liturgie i nabożeństwa, konkursy na znajomość Biblii, a także Narodowe Czytanie Pisma Świętego, zaplanowane na 18 kwietnia 2021 roku.
RL / IAR / opr. ToMa
Fot. archiwum