Powstawał w bólach, ale w końcu jest. Lubartów ma swój punkt informacji turystycznej z prawdziwego zdarzenia. W budynku przy ul. Farnej dawniej mieścił się sklep mięsny spółdzielni „Społem”. Później obiekt zakupiło miasto, ale gdy rozpoczął się jego remont, wykonawca nagle opuścił plac budowy i konieczne było żmudne poszukiwanie chętnego do dokończenia prac.
Teraz wyremontowany budynek służy już turystom i – jak podkreśla burmistrz Krzysztof Paśnik – będzie informował o atrakcjach turystycznych nie tylko samego Lubartowa:
– Przez wiele lat nic w tej dziedzinie się nie działo, a trzeba zauważyć, że jako miasto i region mamy się czym pochwalić. W samym mieście znajdują się: bazylika św. Anny, pałac Sanguszków i inne atrakcje turystyczne, które niekoniecznie były odwiedzane. Przyjeżdżający do Lubartowa turyści nie do końca wiedzieli, co mogą zobaczyć w mieście i ogólnie w powiecie lubartowskim – dodaje Krzysztof Paśnik.
– Musimy dać turystom impuls do tego, by chcieli przyjeżdżać i spędzać tu czas – podkreśla Adam Kościańczuk, dyrektor Lubartowskiego Ośrodka Kultury. – Muszą dowiedzieć się od nas, że naprawdę jest co w Lubartowie zobaczyć i zwiedzić.
– Nasz punkt spełnia wymagania, aby otrzymać trzy gwiazdki w systemie certyfikacji – mówi Artur Kuśmierzak, naczelnik Wydziału Promocji w Urzędzie Miasta Lubartów. – Dzięki temu będzie on jeszcze bardziej rozpoznawalny: będzie występować w różnych materiałach dystrybuowanych przez Polską Organizację Turystyczną i turyści będą mogli go łatwiej znaleźć. Chcemy też szeroko współpracować z gminami z naszego powiatu, aby ich materiały promocyjne były dostępne w naszym punkcie. Planujemy wspólnie wydać katalog atrakcji turystycznej powiatu. Zależy nam na tym, by stworzyć centrum, które będzie spajało nasz region pod względem turystycznym.
– Powiat lubartowski jest miejscem atrakcyjnym, warto, żeby odwiedzali je mieszkańcy z całej Polski i oglądali, co tu jest fajnego – mówi starosta lubartowski Ewa Zybała. – Mamy tu trochę pałaców, są ścieżki rowerowe oraz miejsca, które można odwiedzić z dziećmi, i fajnie spędzić czas. Można udać się na spływy kajakowe. W Jeziorzanach są rozlewiska, gdzie można pływać łódką. Z przyjemnością dołączymy do tego przedsięwzięcia.
– Aby dopełnić funkcjonowanie punktu informacji turystycznej, stworzyliśmy specjalną zakładkę na stronie Lubartowskiego Ośrodka Kultury, gdzie można znaleźć wszystkie informacje – mówi Adam Kościańczuk. – Ważną zakładkę stanowi oferta zwiedzania Lubartowa z przewodnikiem. Zabierzemy turystów w miejsca znane oraz te, których nie znajdą w przewodnikach. Odwiedzimy między innymi Muzeum Ziemi Lubartowskiej, bazylikę św. Anny, Muzeum Parafialne i pałac Sanguszków. Zwiedzanie dostosujemy oczywiście do wielkości i potrzeb grupy. Zwiedzanie odbędzie się z osobą, która zna ciekawostki oraz anegdoty i potrafi pięknie i barwnie opowiadać historię naszego miasta. Na stronie oraz bezpośrednio w punkcie informacji można też znaleźć wykonywane przez lokalnych twórców gadżety związane z naszym miastem.
– W Lubartowie brakowało miejsca, w którym nasi turyści czy goście naszych mieszkańców mogliby zobaczyć w jednym miejscu, co przygotowało dla nich miasto Lubartów i co mogą zobaczyć w powiecie lubartowskim – dodaje Krzysztof Paśnik.
Ze względu na pandemię punkt informacji działa od poniedziałku do piątku. W miarę znoszenia ograniczeń dni i czas pracy będą wydłużane, a już w sezonie obiekt będzie pracować 7 dni w tygodniu. Punkt obsługują osoby władające dwoma językami obcymi.
JPi/WM
Fot. Jerzy Piekarczyk