169 wykroczeń związanych z łamaniem zakazów i ograniczeń epidemicznych – między innymi w hotelach, restauracjach, siłowniach – odkryli policjanci w Lubelskiem. Właściciele niektórych obiektów otworzyli je i prowadzą działalność mimo zakazów.
– Policjanci robią codziennie, na bieżąco kontrole dotyczące przestrzegania obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią – zapewnił w piątek komisarz Andrzej Fijołek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
Od 28 grudnia 2020 roku, od kiedy obowiązują dodatkowe obostrzenia – według których zamknięte mają być m.in. stoki narciarskie, siłownie, baseny, kluby fitness, aquaparki, a także część sklepów w galeriach handlowych – policja w Lubelskiem ujawniła 169 wykroczeń. – Wystawiono 124 mandaty karne. Skierowano do sądu 31 wniosków o ukaranie – powiedział Fijołek.
Policjanci od 28 grudnia przeprowadzili łącznie 195 kontroli hoteli, 748 restauracji, 742 siłowni i klubów fitness. Prawie 4 tysięcy kontroli dotyczyło innych obiektów jak np. baseny, aquaparki, lodowiska.
Właściciele niektórych obiektów otworzyli je i prowadzą działalność mimo zakazów, ale – jak podkreślają – z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Od piątku, 15 stycznia otwarty jest ośrodek narciarski w Chrzanowie. – Będą czynne trasy 3, 5, 6, 7 oraz 9 dla początkujących. Ośla łączka będzie nieczynna. Jeździć będzie można koleją oraz wyciągami – napisano na stronie internetowej ośrodka. Jak podkreślono, zamknięta jest wypożyczalnia sprzętu, gdyż „obowiązuje zakaz funkcjonowania wypożyczalni”. Właściciel ośrodka zaznacza, że funkcjonuje on „w pełnym reżimie sanitarnym, obowiązuje zakrywanie ust i nosa oraz zachowanie odległości”.
CZYTAJ: Stok w Chrzanowie wznawia działalność. Co na to policja?
Obraz z kamery, zamieszczony na stronie internetowej ośrodka, pokazywał, że w piątek po południu na nartach jeździło tam kilkadziesiąt osób.
– Policjanci będą dokumentować wszelkie nieprawidłowości w tej sprawie – mówiła Radiu Lublin starszy aspirant Barbara Moskala z Komendy Powiatowej Policji w Janowie Lubelskim. – Do chwili obecnej, czyli do godziny 14.15, nie wpłynęło żadne oficjalne pismo pana Piotra Rzetelskiego dotyczące otwarcia stoku w Chrzanowie IV. Jeżeli policjanci uzyskają informację, że ten stok działa, na pewno pojadą sprawdzić, czy obowiązujące obostrzenia prawne są przestrzegane. Przeprowadzą rozmowę z właścicielem stoku i ustalą, na jakich zasadach stok funkcjonuje. Jeżeli będą ujawnione jakieś nieprawidłowości, to zostaną udokumentowane.
– Policjanci skontrolują to miejsce – dodaje komisarz Fijołek.
Otwarta jest też jedna z kawiarni w Lublinie, która oferuje wynajęcie stolika na godziny.
CZYTAJ: Zamość: przedsiębiorcy otworzyli lokale mimo zakazu
W ubiegłym tygodniu otwarte zostało centrum rozrywki w Zamościu. Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie wyjaśniające.
– Dziś (15.01) ruszyła weekendowa infolinia w sprawie wsparcia dla przedsiębiorców, którzy planują, mimo restrykcji, otwierać działalność – powiedziała wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Olga Semeniuk. – Poziom emocji wśród przedsiębiorców jest wysoki. Stąd nasze działanie, by wyjść naprzeciw przedsiębiorcom, podjąć z nimi konstruktywny dialog – dodała.
Jak powiedziała Semeniuk, od piątku przez cały weekend przedstawiciele biura komunikacji Agencji Rozwoju Przemysłu, jak też portalu biznes.gov.pl i infolinii biznes.gov w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, „będą kontaktować się z przedsiębiorcami, grupami, izbami, stowarzyszeniami, które za pośrednictwem portali społecznościowych zapowiedziały swoje szerokie otwarcie od poniedziałku”.
Dodała, że „martwiące są te doniesienia”. Stąd decyzja, podjęta w Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego, „o obdzwanianiu jak najszerszego grona przedsiębiorców”. – Chcemy dowiedzieć się bezpośrednio od nich o efektywności uzyskanego wsparcia oraz oczekiwań dotyczących ewentualnych kolejnych transz pomocy – wskazała. – Każdy zgłoszony problem będzie rozpatrywany indywidualnie – zapowiedziała Semeniuk.
– Uruchomiliśmy weekendową infolinię, żeby przekonywać do tego, że wyrywkowe działania, otwieranie działalności, są niezgodne z funkcjonującym i obowiązującym rozporządzeniem. Wprowadzane przez nas restrykcje są uzasadnione. Staramy się chronić zdrowie i życie ludzi. Łamanie prawa nie przyczyni się do szybszego zwalczenia pandemii COVID-19. Zobowiązujemy się do wypracowywania innych możliwości wsparcia, m.in. w oparciu o przeprowadzane diagnozy indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy – zapewniła.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum