Lublin uczcił 158. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Szacuje się, że w całym powstaniu wzięło udział około 200 tysięcy osób, z czego około 30 tysięcy zginęło i drugie tyle zostało wysłanych na Sybir.
ZOBACZ ZDJĘCIA: 158. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Msza święta
– W samym Lublinie, przy dzisiejszej ul. Langiewicza, znajduje się pomnik w miejscu straceń powstańców – mówi Zdzisław Niedbała z Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. – W tym miejscu między innymi w 1863 roku został stracony wojewoda powstańczy, delegat Rządu Narodowego powstańczego na województwo lubelskie Leon Frankowski w wieku zaledwie 21 lat, a także kilku innych dowódców – dodaje.
ZOBACZ ZDJĘCIA: 158. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Uroczystości przed pomnikiem na ul. Langiewicza
Powstanie styczniowe ostatecznie wygasło w grudniu 1864 roku. Do tego momentu walczył ostatni oddział powstańczy księdza generała Stanisława Brzóski, który brał udział między innymi w bitwach pod Włodawą, Sławatyczami i Fajsławicami.
Dziś (22.01) w ramach obchodów wybuchu powstania styczniowego złożono kwiaty pod pomnikiem powstańców styczniowych w Lublinie oraz pod grobowcem na cmentarzu przy ul. Lipowej.
ZOBACZ ZDJĘCIA: 158. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Grobowcem Powstańców Styczniowych w Lublinie
EwKa / opr. PaW
Fot. Piotr Michalski