Lublin upamiętni powstańców styczniowych

pm powstanie009 2021 01 22 071258

2018-01-21T12:59:43:06 , Fot. Piotr Michalski Powstanie Styczniowe w Muzeum Wsi Lubelskiej .

Mieszkańcy Lublina 22 stycznia uczczą 158. rocznicę powstania styczniowego.  Msza święta za poległych, pomordowanych, zesłanych na Sybir, represjonowanych i zmarłych powstańców zostanie odprawiona o godzinie 10.00 w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy Alejach Racławickich.

Po nabożeństwie delegacja złoży wieńce przed pomnikiem, w miejscu straceń powstańców styczniowych przy ulicy Langiewicza. Na południe zaplanowano złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed grobowcem powstańców styczniowych na cmentarzu przy ul. Lipowej.

Z kolei uczniowie Szkoły Podstawowej numer 6 im. Romualda Traugutta zapalą znicze przed krzyżem i pomnikiem powstańczym w Lasku Traugutta przy swojej szkole. 

22 stycznia 1863 roku Tymczasowy Rząd Narodowy wydał manifest powstańczy, wzywający do czynu zbrojnego przeciw caratowi wszystkich mieszkańców ziem dawnej Rzeczpospolitej. Zawierał on też dekret uwłaszczeniowy, likwidujący pańszczyznę i nadający ziemię na własność uprawiającym ją chłopom. Deklaracja ta zapoczątkowała powstanie przeciwko carskiej Rosji. Był to ostatni zryw zbrojny narodu polskiego przeciwko zaborcy w XIX stuleciu. Historycy szacują, że wzięło w nim udział około 200 tysięcy ludzi, z czego zginęło około 30 tysięcy.

Po upadku powstania zniesiono autonomię Królestwa Polskiego i rozpoczęły się represje caratu. Zlikwidowano polskie instytucje, rozpoczęła się kasacja katolickich klasztorów, skonfiskowano majątki, a blisko 40 tysięcy powstańców i ich rodziny skazano na katorgę lub zesłano na Syberię.

MaK / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version