– Zgodnie z umową zawartą przez Komisję Europejską do Polski do końca pierwszego kwartału trafią szczepionki, dzięki którym będziemy mogli zaszczepić 3 mln 100 tys. pacjentów – powiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk. Dodał, że z powodu ograniczeń dostaw nie jest możliwe zaszczepienie większej liczby osób w tym terminie.
– Mówimy od samego początku, że zgodnie z umową, która została zawarta przez Komisję Europejską, do Polski w ramach tego solidarnościowego mechanizmu zostaną do końca pierwszego kwartału dostarczone szczepionki, dzięki którym będziemy mogli zaszczepić 3 mln 100 tys. pacjentów. Z uwagi na ograniczenia w dostawach szczepionek więcej osób nie będziemy w stanie do końca pierwszego kwartału zaszczepić – powiedział Dworczyk na piątkowej konferencji prasowej.
Podkreślił, że stworzony system ma dużo większą wydolność, pozwala na wykonywanie dużo większej liczby szczepień, jednak nie jest to możliwe przez ograniczenia w dostawach szczepionek.
– Na godzinę 10.00 w całej Polsce zostało już tylko 150 tys. wolnych terminów i bardzo często są to pojedyncze terminy. W wielu miastach, jak Warszawa, w innych ośrodkach, mniejszych miejscowościach, już wolnych miejsc nie ma – tłumaczył Dworczyk.
– Podział wygląda w taki sposób, że 2 mln 950 tys. zapisanych terminów bądź zarejestrowanych terminów, bądź już osób zaszczepionych to są osoby z grupy zero i seniorzy powyżej 70. roku życia. Czyli 2 mln 950 tys. (to) już zaszczepieni, już zarejestrowani i 150 tysięcy (jest) wolnych terminów udostępnionych do rejestracji – podkreślił.
– Uruchomiliśmy nowe funkcjonalności w kanałach dostępu do centralnego kalendarza szczepień przeciw COVID-19 – poinformował szef KPRM.
Dworczyk wskazał podczas konferencji prasowej, że każda osoba, która zadzwoni pod numer 989 i usłyszy, że w jej miejscowości nie ma już terminów szczepień do końca I kwartału, będzie mogła zostawić swoje dane, przede wszystkim pesel i numer telefonu komórkowego, i jak tylko pojawią się nowe dostawy szczepionek, a w konsekwencji wolne terminy – do tej osoby zadzwoni konsultant z infolinii i zaproponuje konkretny termin szczepienia.
?? Każdy chętny senior w Polsce ma gwarancję zaszczepienia się przeciw #COVID19 w ramach #NarodowyProgramSzczepień ??#SzczepimySię pic.twitter.com/ydmA5GOZ1g
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 22, 2021
Dworczyk dodał, że drugą nową funkcjonalnością systemu są zgłoszenia dla seniorów przez formularz gov.pl/szczepimysie. Jak tłumaczył minister, w tym przypadku gdy podany zostanie pesel, kod pocztowy i numer telefonu komórkowego, to też taki senior ma gwarancję, że jak pojawi się kolejna dostawa szczepionki, a w konsekwencji wolne terminy w okolicy jego zamieszkania, „to konsultant zadzwoni i zaproponuje termin szczepienia”.
Trzecia możliwość zarejestrowania się bez terminu, czyli – jak mówił Dworczyk – zamówienia usługi oddzwonienia przez konsultanta, to wysłanie SMS o treści „szczepimy się” pod numer: 664908556.
?? Dodatkowy kanał rejestracji na szczepienie przeciw #COVID19 za pośrednictwem SMS ??
?? Żeby zapisać się na szczepienie wyślij wiadomość o treści „SZCZEPIMY SIE” na numer 664 908 556 pic.twitter.com/u61e9NjiKl
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 22, 2021
– Po wysłaniu takiego SMS w odpowiedzi zostanie przesłana prośba o przesłanie numeru pesel i kodu pocztowego – mówił Dworczyk.
Dodał, że po przesłaniu tych danych osoba ta trafi do systemu, w którym będą przechowywane dane do momentu pojawienia się nowej dostawy szczepionek i nowych terminów zabiegów. – Wtedy znowu konsultant będzie dzwonił i proponował umówienie na konkretny termin – powiedział Dworczyk.
PAP / RL / opr. PaW