Michał Dworczyk: W Polsce nie było żadnego ciężkiego odczynu poszczepiennego

eq4xz76xeae7v7q 2021 01 08 213436

– Na blisko 190 tysięcy zaszczepionych dotąd osób nieprawidłowych odczynów poszczepiennych było 18. Proporcja wynosi jeden na około 10 tysięcy zaszczepionych – mówił w piątek, 8 grudnia pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Zaznaczył, że wszystkie te przypadki miały charakter lekki.

Dworczyk był pytany w Polsat News, ile do tej pory było nieprawidłowych odczynów poszczepiennych po szczepieniu przeciwko COVID-19.

Podkreślił, że wszystkie te przypadki miały charakter lekki; były to zaczerwienienia, ból w miejscu zaszczepienie czy lekko podwyższona temperatura. – Nie było żadnego trudnego, ciężkiego przypadku – podkreślił. Szef KPRM poinformował, że rząd będzie wszystkie te dane sukcesywnie publikował na stronie www.gov.pl/szczepimysie.

Jak wynika z dziennego raportu zamieszonego w piątek na Twitterze przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, do tej pory wykonano w Polsce 188 956 szczepień przeciw COVID-19. Liczba dawek dostarczonych do Polski wynosi – 697 320; liczba dawek dostarczonych do punktów szczepionek – 204 375; liczba zutylizowanych szczepionek – 238, liczba niepożądanych odczynów – 18.

Dworczyk mówił też, że Polska jest obecnie na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem tempa szczepień. Dworczyk zaznaczył, że Polska jest w tym względzie w znacznej mierze uzależniona od producentów. – Zdecydowaliśmy się latem ubiegłego roku przystąpić solidarnie do zakupu szczepionek w ramach Unii Europejskiej. KE dokonała takiego zakupu i teraz te szczepionki są solidarnie, równomiernie rozdzielane pomiędzy kraje Unii Europejskiej – przypomniał Dworczyk.

Według niego „w związku z tym nie możemy porównywać się da krajów poza unijnych, które same negocjowały z producentami zakup szczepionek, które mogły zakontraktować zupełnie inne ilości dawek”. – My na to jako Polska nie mamy wpływu. To realizowała Unia Europejska, Komisja Europejska – stwierdził pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Szczepienia w Polsce odbywają się etapami według grup opisanych w narodowym programie. Rozpoczęto je 27 grudnia. Obecnie szczepione są osoby z grupy zero, do której należą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia i rodzice wcześniaków.

Od 25 stycznia ruszą szczepienia osób zakwalifikowanych do grupy pierwszej. Należą do niej seniorzy powyżej 60 lat (szczepienie odbywać się będzie od najstarszych osób), pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, służby mundurowe i nauczyciele.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

 

Exit mobile version