Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą dominują rozległe niże. Polska jest w zasięgu niżów z ośrodkami nad Bałtykiem i wschodnimi obszarami naszego kraju. W pasie od Pomorza po Małopolskę i Podkarpacie zaznacza się obecność pofalowanego frontu atmosferycznego. Nad zachodnią połowę kraju napływa chłodne powietrze polarne morskie, na wschodzie zalega jeszcze cieplejsza masa powietrza.
Dziś (24.01) w kraju zachmurzenie duże, na południu z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej w obszarach podgórskich Karpat miejscami o około 5-7 cm. Temperatura maksymalna od 0 st. na północnym wschodzie, około 2 st. w centrum, do 7 st. na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie porywisty, na ogół z kierunków zachodnich.
W nocy (24-25.01) zachmurzenie duże. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na południowym wschodzie kraju okresami o natężeniu umiarkowanym. Tam przyrost pokrywy śnieżnej w obszarach podgórskich o około 10 cm, w Bieszczadach o około 20 cm. Temperatura minimalna od -5 st. w obszarach podgórskich, około -2 st. w centrum, do 1 st. nad morzem. Spadek temperatury poniżej 0 st. będzie powodował miejscami zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Wiatr słaby i umiarkowany, na ogół z kierunków zachodnich.
Jutro (25.01) zachmurzenie duże, na zachodzie z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na wschodzie okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Przyrost pokrywy śnieżnej od Podkarpacia po Podlasie i wschód Warmii i Mazur oraz w Beskidach o około 15 cm, w Bieszczadach o 20 cm. Temperatura maksymalna od -1 st. na południowym wschodzie do 3 st. nad morzem; w obszarach podgórskich od -3 st. do 1 st. Wiatr słaby i umiarkowany, a na północnym wschodzie nawet dość silny, na wschodzie w porywach do 60 km/h, powodujący zawieje śnieżne, na wschodzie północny i północno-zachodni, na pozostałym obszarze północno-zachodni i zachodni. Na szczytach Karpat porywy wiatru do 60 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.
PAP / RL / opr. PaW
Fot. archiwum