Minister Dworczyk: Do końca marca powinniśmy otrzymać prawie 6 mln szczepionek

dworczyk 8 2021 01 07 164152

– Zgodnie z deklaracjami producentów do końca marca 2021 roku otrzymamy ok. 5 mln 900 tys. dawek, co pozwoli nam na zaszczepienie 2,95 mln pacjentów – poinformował w czwartek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk (na zdj.).

Dworczyk podkreślił, że kraje UE nie mają wpływu na sam fakt dostarczenia szczepionek, który zależy od producentów. – System, który w Polsce został stworzony w czasie przygotowania i uruchamiania Narodowego Programu Szczepień, pozwala nam dzisiaj na szczepienie do strony organizacyjnej między 3,5 a 4 milionów osób – powiedział Dworczyk.

CZYTAJ: Michał Dworczyk: Pod względem liczby zaszczepionych Polska na 3. miejscu w Europie

Minister Dworczyk podczas czwartkowej konferencji prasowej zapewnił, że rząd konsekwentnie będzie rozwijać Narodowy Program Szczepień, jednocześnie analizując możliwości pozyskiwania dodatkowych szczepionek.

– Musimy to jasno powiedzieć. Dzisiaj jest to towar absolutnie deficytowy. Dzisiaj wszystkie kraje chcą uzyskiwać większe dostawy szczepionek. W związku z tym nie należy tu składać pochopnych deklaracji i robić nadzieję, że nagle sytuacja ulegnie diametralnej zmianie – przyznał szef KPRM.

Ocenił, że jeśli uda się zrealizować plan i do końca marca zostanie zaszczepionych trzy miliony osób z grupy zero, czyli personel medyczny i pomocniczy, oraz z grupy pierwszej seniorów w wieku 70 plus, to „zrobimy olbrzymi krok we właściwym kierunku”.

– W każdym z urzędów wojewódzkich został powołany pełnomocnik ds. realizacji programu szczepień – poinformował  Michał Dworczyk.

Dworczyk na czwartkowej konferencji prasowej podał też, że lista pełnomocników wraz z telefonami do nich zostanie opublikowana na stronie: www.gov.pl/web/szczepimysie. Szef KPRM podkreślił, że pod tym adresem znajdują się również wszystkie informacje dotyczące szczepień.

Dworczyk podziękował samorządowcom oraz MSWiA za dotychczasową współpracę i zaangażowanie.

– Skończyliśmy konsultacje, wielokrotnie spotykaliśmy się z organizacjami zrzeszającymi jednostki samorządu terytorialnego i w końcu wypracowaliśmy porozumienie w dwóch obszarach. Samorządy są już i będą bardzo ważnym partnerem, jeśli chodzi o Narodowy Program Szczepień w dwóch obszarach – podkreślił Dworczyk na czwartkowej konferencji prasowej.

Wyjaśnił, że po pierwsze chodzi o wsparcie kampanii informacyjnej i profrekwencyjnej, a po drugie – o organizację transportu dla osób mających ograniczoną mobilność.

Dworczyk poinformował, że do końca stycznia do samorządów trafią pakiety informacyjne, m.in. plakaty i ulotki, „tak, by informacja dotarła do każdego obywatela, mieszkańca poszczególnej gminy”. Szef KPRM podziękował samorządom za otwartość w tej sprawie”.

Drugi obszar współpracy z samorządami to – jak mówił – organizacja transportu dla osób, które mają ograniczoną mobilność. – Wypracowaliśmy pewien model, dzięki któremu będziemy mogli płacić samorządom za zorganizowanie dowozu do punktów szczepień osób, które mają ograniczone możliwości samodzielnego dotarcia do takiego punktu – wyjaśnił. Jak dodał, to problem występujący szczególnie w gminach wiejskich czy miejsko-wiejskich.

– Namawiamy i mamy deklarację ze strony Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, by wykorzystywać przy tym oba te podmioty – powiedział. Dodał też, że strażacy bardzo ofiarnie pełnią służbę, walcząc z COVID od początku pandemii. – Tak czy inaczej każda gmina dostanie ryczałt, rozliczenie ryczałtowe za przywiezienie mieszkańca do punktu szczepień – zaznaczył.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. Krystian Maj / @PremierRP

Exit mobile version