Minister Dworczyk: Dołączamy szpitale tymczasowe do puli masowych punktów szczepień

img 20201211 170843 2021 01 15 220708

– W czwartek (15.01) zdecydowaliśmy, aby 30 szpitali tymczasowych dołączyć do puli masowych punktów szczepień – powiedział w piątek szef kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk był pytany w TVN24, czy w systemie centralnej rejestracji na szczepienia są uwzględnione szpitale tymczasowe.

– Zdecydowaliśmy, aby 30 szpitali tymczasowych dopisać jako masowe punkty szczepień. Było to związane z faktem, że nie wszystkie – zwłaszcza chodzi o mniejsze – punkty szczepień zdążyły wprowadzić swoje terminy do centralnego kalendarza, a chcieliśmy, aby takie terminy, zwłaszcza w dużych ośrodkach były dostępne dla seniorów. Stąd taka decyzja i uruchomienie szpitali tymczasowych jako masowych punktów szczepień – powiedział Dworczyk.

Szef kancelarii premiera był pytany także o możliwość zapisania się do mobilnego punktu szczepień. – Jeżeli chodzi o mobilne szczepienie, trzeba skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym i za jego pośrednictwem taki zespół zamówić – poinformował minister. Zapewnił, że w większości punktów szczepień takie mobilne zespoły działają.

CZYTAJ: Samorządy przygotowują pomoc w dowożeniu na szczepienia

Dworczyk był też pytany o to, co daje pacjentowi zgłoszenie się na szczepienie. Taka możliwość została uruchomiona o północy z czwartku na piątek dla wszystkich osób poniżej 70 roku życia, które w ten sposób potwierdzają wolę zaszczepienia się. Minister był pytany, czy osoby zapisane będą miały pierwszeństwo do szczepienia, gdy przyjdzie kolej na ich grupę wiekową.

CZYTAJ: Michał Dworczyk: Zgłoszenie gotowości do zaszczepienia da pierwszeństwo w wyborze terminu

– Tak. To działa w ten sposób, że jeżeli zgłaszamy się jako osoby deklarujące chęć zaszczepienia, to przychodzi do nas zwrotny mail z linkiem. Jeśli w niego klikniemy, potwierdzimy swoją decyzję o zaszczepieniu się. Gdy będzie nadchodził czas szczepienia naszej grupy wiekowej – otrzymamy również mailem informację o tym. Później będziemy mieli w pierwszych dniach szczepienia naszej grupy wiekowej możliwość uprzywilejowanego wyboru terminów do zapisywania się – zapowiedział szef kancelarii premiera

Jak dodał, dopiero potem pozostała część danej grupy wiekowej – osoby, które wcześniej nie zadeklarowały gotowości do szczepienia – będzie mogła dołączyć do systemu rejestracji. Aby zgłosić chęć zaszczepienia się należy wypełnić formularz, który znajduje się TUTAJ.

W piątek rozpoczęła się rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów w wieku powyżej 80 lat. Od 22 stycznia będą mogły zrobić to osoby, które skończyły 70 lat. Szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia.

Seniorzy mogą umawiać termin szczepienia na trzy sposoby:

Pacjent, by zarezerwować termin szczepienia, może po pierwsze zadzwonić na całodobową infolinię NFZ pod numer 989.

Drugim sposobem jest umówienie się elektronicznie z wykorzystaniem systemu E-rejestracji, dostępnego na stronie pacjent.gov.pl. Do logowania potrzebny jest profil zaufany.

Trzecim sposobem zarezerwowania terminu szczepienia jest umówienie się w punkcie szczepień.

– Po zarejestrowaniu się na szczepienie – przez infolinię, Internet czy w punkcie szczepień – należy wybrać miejsce szczepienia i wolny termin. Nie musi to być miejsce zameldowania. W rejestracji możemy wybrać dowolny punkt w Polsce, w którym jest nam wygodnie się zaszczepić. Dzień przed terminem szczepienia osoba zarejestrowana otrzyma SMS przypominający – powiedział Michał Dworczyk.

LISTĘ PUNKTÓW SZCZEPIEŃ W WOJEWÓDZTWIE LUBELSKIM MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ.

– Szczepienie pacjentów drugą dawką rozpocznie się w najbliższą niedzielę. To wtedy mija 21 dni od pierwszego szczepienia osób z tzw. grupy zero – przypomniała wiceminister zdrowia Anna Goławska. Równocześnie dodała, że na szczepienie w ramach pierwszej grupy do tej pory zapisało się ponad 200 tys. seniorów.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, do wieczora 15 stycznia w Polsce wykonano 410 480 szczepień na COVID-19.

Tymczasem dzisiaj (15.01) firma Pfizer, która odpowiada za dostarczenie szczepionek do Polski, powiadomiła, że chwilowo zmniejszy ich dostawy do Europy. – Pfizer dokłada wszelkich starań, aby dostarczyć więcej dawek, niż pierwotnie zakładano na ten rok. Nowy cel to 2 mld dawek w 2021 roku. To znacząca zmiana pierwotnej prognozy, która wynosiła 1,3 mld dawek – zaznaczyła firma – W ramach działań niezbędnych do zwiększania mocy produkcyjnych, musimy odpowiednio zmodyfikować proces produkcji i dostosować nasz zakład, co będzie wymagało uzyskania dodatkowych zezwoleń. Chociaż będzie to miało przejściowy wpływ na dostawy realizowane na przełomie stycznia i lutego, spowoduje znaczne zwiększenie liczby dawek dostępnych dla pacjentów pod koniec lutego i w marcu – podkreśla firma. Z tej przyczyny, jak wyjaśniono, w najbliższym czasie wystąpią przejściowe zmiany dotyczące zamówień oraz dostaw z zakładu w Puurs w Belgii.

– W najbliższy poniedziałek otrzymamy o 40 procent mniej szczepionek od firmy Pfizer. Zmniejszone liczby będą dostarczane przez 3-4 tygodnie. Potem dostawy będą zwiększone, tak, aby pierwszy kwartał 2021 zakończyć tą samą liczbą szczepionek która była zakładana – o takich informacjach uzyskanych od firmy Pfizer powiedział w piątek Michał Dworczyk.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version