Ministerstwo: Nie będzie przeniesienia Dworku Wincentego Pola

dworek 4 2021 01 15 163124

– Nie będzie przeniesienia Dworku Wincentego Pola do Muzeum Wsi Lubelskiej – zapewnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

– Dworek Wincentego Pola w Lublinie jest częścią Muzeum Narodowego w Lublinie. Przeniesienie wymagałoby zmian w statucie Muzeum, co nie może się odbyć bez zgody ministra, a takiej nie zamierza on wyrazić – poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Anna Bocian. 

W przesłanym do Radia Lublin mailu rzeczniczka przekazała, że: „minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu profesor Piotr Gliński podziela zdanie praprawnuczek Wincentego Pola, że dorobek tego wielkiego poety, naukowca i patrioty zasługuje na należyte wyeksponowanie i zachowanie dla następnych pokoleń”. 

Minister Gliński stwierdził również, że „dzięki podniesieniu rangi Muzeum Lubelskiego poprzez przekształcenie go w Muzeum Narodowe w Lublinie, a więc w instytucję, za którą odpowiedzialność bierze państwo polskie, również jej oddział, jakim jest Dworek Wincentego Pola, zyska nowe możliwości rozwoju swojej działalności”. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: Muzeum Wincentego Pola i jego okolica

Wcześniej dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie, Katarzyna Mieczkowska tłumaczyła Radiu Lublin, że zawarte w Biuletynie Informacji Publicznej instytucji informacje o możliwym przeniesieniu Dworku miały jedynie charakter inicjatywy i pomysłu, a żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły. 

CZYTAJ: Spór o Dworek Wincentego Pola. Gdzie powinno stać muzeum słynnego geografa i poety? [ZDJĘCIA]

Inicjatywa ta jednak wywołała oburzenie praprawnuczek Wincentego Pola – Anny Frączak oraz Barbary Pol-Jelonek. Wysłały one do wicepremiera Piotra Glińskiego pismo, w którym sprzeciwiają się pomysłowi przeniesienia dworku.

– Wincenty Pol był wybitnym geografem, kartografem, krajoznawcą i poetą. Przenoszenie jego dworku, który ma swoje miejsce i stoi już od prawie 50 lat, do Muzeum Wsi Lubelskiej to nieporozumienie. Wincenty Pol był przecież naukowcem i intelektualistą, a nie włościaninem, posiadaczem ziemskim czy jakimś etnografem. To, że chętnie spisywał w czasie swoich naukowych wędrówek zwyczaje ludu, świadczyło tylko o jego przywiązaniu do polskości – mówiła Radiu Lublin Barbara Pol-Jelonek.

CZYTAJ: Praprawnuczki Wincentego Pola protestują przeciwko przeniesieniu Dworku Pola do Skansenu

Dworek Wincentego Pola w Lublinie został przeniesiony na posesję przy ulicy Kalinowszczyzna 13 w 1969 roku. Oryginalnym miejscem lokalizacji obiektu była Firlejowszczyzna pod Lublinem. 

W setną rocznicę śmierci Wincentego Pola – 2 grudnia 1972 roku – otwarto w tym miejscu jego muzeum. W 1977 zarządzanie placówką przejęło od Muzeum Wsi Lubelskiej – Muzeum Okręgowe w Lublinie – dziś Muzeum Narodowe.

MaK / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version