Dlaczego pamięć o Holokauście dzisiaj jest tak ważna? – na to pytanie odpowie profesor Sławomir Żurek w wykładzie inaugurującym obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Lubelszczyźnie.
W trakcie zagłady w czasie II Wojny Światowej zabitych przez III Rzeszę zostało około 6 milionów Żydów. Dokładna liczba nie jest znana z powodu braku kompletnych ewidencji oraz zacierania śladów przez władze niemieckie. Jedną trzecią tej liczby, czyli ok. 2 milionów, stanowiły dzieci.
Osoby pochodzenia żydowskiego wysyłano transportem kolejowym do obozów zagłady, m.in. w Lublinie, Bełżcu czy Sobiborze, gdzie ginęli w komorach gazowych.
Podczas Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, po wykładzie inaugurującym nastąpi rozstrzygniecie konkursu dla młodzieży szkół ponadpodstawowych „Przeminęli cieniem – ludzie, miejsca, wydarzenia, dźwięki…”.
Transmisję można oglądać na facebooku Pracowni Dziejów Mniejszości Narodowych w Europie Środkowej i Wschodniej KUL. Początek o 10.00.
Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w regionie lubelskim jest organizowany po raz trzeci. Obchody potrwają do piątku (29 stycznia).
ElKa/WP
Fot.facebook.com/Pracownia-Dziejów-Mniejszości-Narodowych-w-Europie-Środkowej-i-Wschodniej