Od 8 stycznia skierowanie na leczenie jedynie w formie elektronicznej

eskier 2021 01 08 160144

Od piątku, 8 stycznia wszystkie skierowania na leczenie wystawiane są w formie elektronicznej. To kolejny krok, m.in. po e-recepcie, zmierzający do cyfryzacji i usprawnienia procesu leczenia.

Od dzisiaj (08.01) pacjent od lekarza otrzyma skierowanie na leczenie tylko w formie elektronicznej. Działa ono analogicznie do e-recepty. Lekarz wprowadza wymagane dane pacjenta do systemu gabinetowego podłączonego do platformy e-zdrowie lub za pomocą aplikacji gabinet.gov.pl i podpisuje cyfrowo. Papierowe skierowanie pacjent otrzyma tylko w przypadku awarii Internetu albo systemu służącego do jego wystawienia.

Jeśli pacjent posiada Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – dostępne pod adresem pacjent.gov.pl – otrzyma 4-cyfrowy kod, który wysyłany jest do niego SMS-em lub mailem jako załącznik pdf. W przeciwnym wypadku otrzyma wydruk informacyjny. W stanie epidemii można zrealizować e-skierowania bez posiadania podpisanego wydruku informacyjnego po złożeniu stosowanego oświadczenia.

Do specjalisty umówić może się telefonicznie lub w rejestracji podając kod i numer PESEL albo też pokazując wydruk informacyjny, z którego placówki posiadające czytniki mogą zeskanować kod kreskowy. E-skierowanie jest automatycznie przypisywanie do wybranej placówki. Nie można go zrealizować w innej.

Świadczeniodawca zawsze może odtworzyć kod e-skierowania, które wystawił, a pacjent ma do niego dostęp za pośrednictwem swojego IKP. Może tam śledzić historię swojego leczenia.

Pilotaż e-skierowania rozpoczął się w październiku 2018 i zakończył 30 września 2019. W tym czasie wzięło w nim udział blisko 100 placówek. W każdym kolejnym dniu dołączały do niego nowe.

Jak podało Centrum e-Zdrowia blisko 70 proc. podmiotów leczniczych wprowadziło to rozwiązanie jeszcze w 2020 roku. Natomiast do końca 2020 roku prawie 43 tys. lekarzy wystawiło ponad 5 mln e-skierowań dla pacjentów. Najczęściej wystawiane było ono do: poradni okulistycznej (ponad 463 tys.), chirurgii urazowo-ortopedycznej (ponad 456 tys.) i chirurgii ogólnej (ponad 403 tys.). Najliczniej korzystały z takiego rozwiązania w 2020 roku osoby powyżej 61 lat (prawie co czwarte e-skierowanie).

Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia wyjaśniła, że e-skierowanie powstało „z myślą o wygodzie pacjentów i lekarzy, zwiększeniu dostępności do świadczeń, efektywniejszym zarządzaniu usługami w zdrowiu”. Ponadto zauważyła, że takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne, ponieważ zwiększa dostępność do świadczeń w warunkach pandemii oraz dla osób m.in. z terenów wiejskich. Pozwala ono na skierowanie pacjenta w trakcie teleporady czy e-wizyty na kolejną specjalistyczną już wizytę lub badanie oraz umożliwia zdalną rejestrację, co istotnie ogranicza transmisję koronawirusa. Równocześnie przypomniała, że najpierw wprowadzono powszechnie e-zwolnienia, a rok temu zaczęła obowiązywać e-recepta.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. Ministerstwo Zdrowia/ Twitter

 

Exit mobile version