ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.

ARCHIWUM RADIO LUBLIN

ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
ARCHIWUM - Radio Lublin S.A.
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Strona Główna Wiadomości Lublin

Oszuści nie robią wyjątków w święta. Jak chronić babcię i dziadka?

21 stycznia 2021 / 20:51
A A
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterKod QR

Blisko 86 milionów złotych stracili w 2020 roku polscy emeryci na oszustwach „na wnuczka” lub „na policjanta”. W nawiązaniu do tych danych Komenda Miejska Policji w Lublinie apeluje do seniorów, aby nie dawali się oszukać.

– Z okazji Dnia Babci oraz nadchodzącego Dnia Dziadka życzymy przede wszystkim troski o własne bezpieczeństwo – mówi komisarz Kamil Gołębiowski z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. – Szczególnie teraz w czasie pandemii pojawia się dużo nowych metod oszustw. Również my otrzymujemy niemal każdego dnia mnóstwo informacji o tym, że były próby oszustwa metodą „na policjanta”, „wnuczka”, czy też „na wypadek drogowy”. Pojawiają się teraz oszustwa związane z akcją szczepień. W sytuacji, gdy ktoś próbuje pod presją czasu pozyskać od nas jakieś pieniądze, zawsze warto taką informację sprawdzić, zastanowić się dwa razy, skontaktować się z bliskimi, a dopiero później podejmować jakiekolwiek decyzje – doradza.

– Nie damy się na to nabrać. Nie zdarzyło się. A zresztą takich „lewych” telefonów nie odbieram – mówią seniorzy.

– Myślę, że dałabym się nabrać. Ludzie, którym wydaje się, że się nie dadzą, nie mają wyobraźni. Myślę, iż oszustom udaje się trafić na okresowy brak czujności. Podejdą akurat, trafią. Człowiek jest bezbronny – dodają inni.

– Babcie i dziadkowie to takie bardzo wyjątkowe osoby, które w swoim DNA mają niejako zaufanie, pewną ufność, ciepło – stwierdza dr Wojciech Wciseł z Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Na tym żerują oszuści. Właśnie oni wiedzą o tym, że taka babcia i dziadek potrafią czasami otworzyć serce, a przez to też kieszeń i dom, tak żeby wpuścić wszystkich, którzy potrzebują pomocy. To są osoby, które zwyczajnie mają taką wrażliwość, o której młodsi mogą tylko pomarzyć – dopowiada.

– Jeśli chodzi o to, dlaczego tak się dzieje, że chętnie pomagamy, powiedziałabym, że w każdym z nas jest pewien pierwiastek potrzeby zmiany na lepsze – wyjaśnia Małgorzata Marcinkowska, psychoterapeutka z Centrum Pomocy Psychologicznej i Psychoterapii w Lublinie. – Można by powiedzieć, że kiedy komuś coś ofiarowuję, to jednocześnie ja mogę się czuć lepsza. Myślę, że z jednej strony to jest odpowiedź na czyjąś potrzebę, ale przy okazji realizujemy też własną potrzebę, czyli po prostu możemy o sobie myśleć dobrze.

– Zauważamy w ostatnim okresie faktycznie dość duży wzrost tego typu oszustw. Również teraz w okresie Dnia Babci i Dziadka. Często oszuści próbują wykorzystać po prostu wrażliwość, dobroć serca osób starszych. Tutaj nasze działania bez racjonalnego podejścia seniorów i ich świadomości zdadzą się na nic – dodaje komisarz Kamil Gołębiowski.

– Wydaje mi się, że nikt by się na to nie nabrał. Tyle się o tym mówi – mówią przechodnie. – Z babcią rozmawiałam. Trzeba edukować starszych ludzi, bo takie oszustwo jest „popularne” – dodają inni.

– Osoby starsze w tym swoim zaufaniu zwyczajnie bagatelizują czasami nawet takie proste ostrzeżenia – zauważa dr Wojciech Wciseł. – Można im mówić bardzo często i przypominać, że jest takie niebezpieczeństwo. Pokiwają głową, że tak. Ale jak przyjdzie co do czego i się spotkają z człowiekiem, albo odbiorą telefon, często taki dramatyczny, to jest dla nich próba, z którą nie mogą sobie poradzić – tłumaczy.

– Zachowania racjonalne są prostsze w sytuacji, w których nie ma jakichś presji – wypowiada się Małgorzata Marcinkowska. – Kiedy natomiast coś się dzieje nagle, właściwie bardzo trudno jest zareagować racjonalnie, a nie emocjonalnie. Oszuści o tym wiedzą i wykorzystują ten element presji bardzo mocno. Nigdy nie będzie tak, że uchronimy wszystkich, ale na pewno rozmowa, informacja jest bardzo potrzebna – dopowiada.

– Kontakt, rozmowa i coś, co daje pewne poczucie bezpieczeństwa, to też przede wszystkim obecność w życiu tych osób. To jest najlepszy gwarant do tego, żeby dać im poczucie bezpieczeństwa i w miarę możliwości ochronić przed tymi niebezpieczeństwami, które na nich czekają – radzi dr Wojciech Wciseł.

Jak wynika z danych w 2020 roku, straty w wyniku oszustw „na wnuczka” lub „na policjanta” były o ponad 13 milionów złotych wyższe niż rok wcześniej.

InYa / WT

Fot. pixabay.com

Jak chronić babcię i dziadka?
Odtwarzacz plików dźwiękowych
00:00
00:00
00:00
Używaj strzałek do góry/do dołu aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność.
1. Jak chronić babcię i dziadka?
Tagi: infokamil gołębiowskiKatolicki Uniwersytet LubelskiKULlublinmałgorzata marcinkowskaoszustwoPolicjawojciech wciseł
Następna wiadomość

21.01.2021 Czesława Borowik „Powołany do wierności”

SZUKAJ

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Podobne

  • Pośpiech jest złym doradcą. Jak nie dać się oszukać przy wyborze sylwestrowych ofert?
  • Internetowi oszuści nie próżnują. O czym pamiętać podczas przedświątecznych zakupów?
  • Oszuści nie próżnują. Tym razem udawali wnuczkę i pracownika banku
  • Zostawiła dziecko w samochodzie i poszła na zakupy. „Takie auto na słońcu staje się jak piekarnik”
  • Podawali się za funkcjonariuszy CBŚP i wyłudzali pieniądze. Oszuści w rękach policji

Radio Lublin S.A. w likwidacji
ul. Obrońców Pokoju 2
20-030 Lublin
tel. 801 501 022 / 81 53 64 200
e-mail: poczta@radiolublin.pl
https://radio.lublin.pl

© 2024 Wszelkie prawa zastrzeżone. Radio Lublin S.A. w likwidacji

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • ARCHIWUM
  • KATEGORIE
  • TAGI
  • RADIO LUBLIN
Ta witryna wykorzystuje cookie. Kontynuując przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony Polityki prywatności.
Skip to content
Open toolbar Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • KontrastKontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreśl linkiPodkreśl linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Reset Reset