Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, półwysep Iberyjski, Wyspy Brytyjskie, Półwysep Bałkański oraz krańce północno-wschodnie Europy są pod wpływem wyżów. Pozostałe obszary kontynentu są pod wpływem układów niskiego ciśnienia, z układami frontów atmosferycznych. Polska jest pod wpływem niżów z ośrodkami nad Bałtykiem i Białorusią. Na północy kraju zaznacza się obecność frontu okluzji. Napływać będzie chłodne powietrze polarne morskie.
Dziś (08.01) zachmurzenie duże, na południu z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem, zwłaszcza w północnej połowie kraju i na zachodzie. Lokalnie mgły, zwłaszcza przed południem i wieczorem, ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna od -1 st. C na północnym wschodzie do 2 st. C nad morzem; w obszarach podgórskich od -3 st. C do -1 st. C. Wiatr słaby, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 60 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.
W nocy (08-09.01) zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe opady śniegu. Lokalnie mgły, także marznące, powodujące ograniczenie widzialności do 200 m. Temperatura minimalna od -4 st. C na południu do 0 st. C nad morzem; w obszarach podgórskich od -8 st. C do -4 st. C, a lokalnie w kotlinach górskich Karpat spadek temperatury nawet do -12 st. C. Spadek temperatury poniżej 0 st. C spowoduje miejscami zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Lokalnie ślisko. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany, z kierunków zachodnich.
Jutro (09.01) zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na południu kraju. Miejscami słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Przed południem miejscami mgły, ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna od -2 st. C na północnym wschodzie do 3 st. C na północnym zachodzie; w obszarach podgórskich od -3 st. C do -1 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny i porywisty, z kierunków zachodnich, jedynie nad morzem, z kierunków północnych.
PAP / RL / opr. PaW
Fot. archiwum