Prof. Marek Sawicki: Szczepionka daje realną szansę, że przerwiemy przenoszenie się wirusa

sawicki 1 2021 01 11 180107

Uniwersytet Medyczny w Lublinie rozpoczął dzisiaj (11.01) szczepienia swoich studentów przeciwko COVID-19. Zaszczepić się może każdy, niezależnie od kierunku studiów. Jak się okazuje, chętnych nie brakuje.

– Zainteresowanie jest nad podziw duże – mówi profesor Marek Sawicki (na zdj.), prorektor do spraw klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Około 50 procent naszych studentów zgłosiło się i zapisało na szczepienia. To jest duża grupa ponad 3 tysięcy osób. Stąd nawet zorganizowaliśmy specjalną formę kwalifikacji dla nich, trochę odmienną niż dla reszty pracowników służby zdrowia. Stworzyliśmy oddzielny punkt kwalifikacyjny do szczepień w Centrum Symulacji Medycznej, tak, żeby mogli wcześniej zostać zakwalifikowani, mieć przeprowadzony wywiad, można było zrobić badanie fizykalne i ostatecznie zakwalifikowani do szczepienia. Samo zaś szczepienie będzie odbywać się w kilku miejscach między innymi: przy ulicy Langiewicza, gdzie będzie szczepił szpital kliniczny numer 1; w budynku polikliniki, gdzie będzie szczepić szpital kliniczny numer 4. Za kilka dni rozpoczniemy również szczepienia w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. Planujemy szczepić od 200 do 300 studentów dziennie – informuje.

Ostatnie dni chyba nie były najlepsze, jeśli chodzi o wizerunek uczelni medycznych związany ze szczepieniami VIP-ów czy celebrytów?

– Nie robi to dobrej reklamy uczelniom medycznym, to fakt. Można tylko ubolewać, że doszło do takiej sytuacji – stwierdza Marek Sawicki. – Jedyna korzyść wynikająca z tego jest taka, że udowodniono jak bardzo przynajmniej część społeczeństwa chce się szczepić, nawet naginając trochę przepisy. My oczywiście ze swojej strony skierowaliśmy do szpitali nakaz o restrykcyjne stosowanie się do szczepienia w odpowiedniej kolejności tych grup, które zostały w tym rozporządzeniu wymienione. W tym przypadku bardzo ściśle stosujemy się do tych zarządzeń – tłumaczy.

– W naszych szpitalach do szczepień zgłosiła większość osób, które są tam zatrudnione. Zgłosiło się też 50 procent studentów. Uważamy, że to jest bardzo dobry wynik wśród grupy osób, która stosunkowo łagodnie przechodzi COVID. Świadczy to o odpowiedzialności tych ludzi; o tym, że nie tylko dbają o siebie, ale również czują się odpowiedzialni za to, że mogliby zakazić kogoś z rodziny, najbliższych czy swoich pacjentów . Wydaje mi się, że nasi studenci stanęli na wysokości zadania. To naprawdę bardzo cieszy – wyjaśnia Marek Sawicki.

Z jednej strony zainteresowanie, z drugiej potrzebny jest materiał. Czy zabezpieczona jest odpowiednia liczba dawek do tych szczepień?

– Dotąd przyjmujemy szczepionki w już rozmrożonej formie i dostajemy dawkę na cały tydzień. Czyli musimy zaplanować liczbę osób do zaszczepienia na cały kolejny tydzień, ale się do tego przygotowujemy – odpowiada Marek Sawicki. – Mam nadzieję, że uzyskamy zgodę, aby otrzymywać również głęboko zamrożone szczepionki, tak, żeby móc płynnie regulować liczbą osób w przeciągu tygodnia, które możemy zaszczepić. Mamy już zabezpieczone lodówki głębokiego zamrożenia. Myślę, że w najbliższych dniach, maksymalnie tygodniach powinniśmy również rozpocząć dystrybucję tych zamrożonych szczepionek – dodaje.

Jak dodaje profesor Marek Sawicki, żadna szczepionka nie powinna się zmarnować. – Na każdy dzień szczepienia posiadamy listy rezerwowe. Są na nich jedynie osoby z grupy 0, które mają terminy w dniach późniejszych. Jeżeli tylko widzimy, że pozostają nam dawki szczepionek, to ściągamy te osoby telefonicznie. Jak dotąd jest raczej tak, że w piątek zaczyna już brakować szczepionek, a nie zdarza się tak, żeby coś nam pozostało – wyjaśnia Marek Sawicki.

– Chodzi o to, żeby to był proces dynamiczny, aby liczba osób zaszczepionych była coraz większa, do momentu osiągnięcia odporności społecznej. Nadzieje na to są, ponieważ skuteczność tej szczepionki jest określana na 95 procent. Daje to szansę, że przerwiemy przenoszenie się tego wirusa – dopowiada Marek Sawicki.

ToNie / WT

Fot. umlub.pl

Exit mobile version