Profil zaufany pomoże w rejestracji na szczepienia. Jak go założyć?

profil 2021 01 14 172001

Coraz więcej spraw urzędowych możemy załatwić przez Internet, np. nie ruszając się z domu złożyć wniosek o dowód osobisty czy zgłosić urodzenie dziecka. Teraz także zarejestrować się na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Do tego potrzebny jest jednak profil zaufany. Czym jest, jak go założyć i jak za jego pomocą zarejestrować się na szczepienia?

Profil zaufany to elektroniczny podpis zawierający zestaw danych, które pozwalają na jednoznaczną identyfikację jego posiadacza. Znajdziemy w nim imię i nazwisko, datę urodzenia oraz numer PESEL.

– Założyć profil zaufany można na kilka sposobów – mówi rzecznik lubelskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Małgorzata Korba: – Najprościej zrobić to zza pomocą systemu transakcyjnego swojego banku. Można też skorzystać z e-dowodu osobistego. Bardziej analogowa opcja polega na złożeniu wniosku przez Internet i późniejszym potwierdzeniu tożsamości w jednym z wielu punktów potwierdzania. Takimi punktami są m.in. placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast tymczasowy profil zaufany można założyć podczas wideorozmowy z urzędnikiem ministerstwa.

Niezależnie od wybranej metody, najpierw należy wejść na stronę pz.gov.pl i wybrać u góry zakładkę „profil zaufany”, a następnie kliknąć na dole w opcję „załóż profil” – Pierwszą z możliwości jest założenie profilu przez bank – tłumaczy informatyk Mariusz Kuszpa: – Żeby to wykonać, należy kliknąć w ikonę, bank lub innego dostawcę tożsamości oraz wybrać swój bank. Następnie, po zalogowaniu się do banku, strona pokieruje nas krok po kroku jak taki profil założyć, jakie dokumenty elektroniczne trzeba zaakceptować. Należy też potwierdzić to tokenem, hasłem, lub za pomocą telefonu.

– Drugą metodą założenia profilu zaufanego jest e-dowód – opisuje Mariusz Kuszpa: – tak samo jak w poprzedniej metodzie, wchodzimy w opcję e-dowód, wybieramy narzędzie, które się nazywa „narzędzie do logowania e-dowodem”. I tutaj znowu mamy dwie możliwości: wybrać metodę logowania za pomocą e-dowodu i smarfona, do którego będziemy potrzebowali specjalnego oprogramowania eDO App, z możliwością pobrania tego oprogramowania ze sklepu Google, lub za pomocą dołączonego czytnika NCS do komputera. Podobnie jak w poprzedniej metodzie, postępujemy zgodnie z poleceniami, które widzimy na stronie internetowej oraz telefonie i wykonujemy wszystkie polecenia, zaznaczając odpowiednie opcje.

– Ostatnim sposobem jest złożenie wniosku online z opcją potwierdzenia – instruuje Mariusz Kuszpa: – Taki wniosek trzeba na początku wypełnić na stronie internetowej. Strony są oczywiście kodowane, w odpowiedni sposób zabezpieczone, żeby te dane nie wyciekły. Po wypełnieniu takiego wniosku należy udać się do odpowiedniego punktu, gdzie potwierdzą naszą tożsamość. Takich punktów w Polsce jest ok. 2 tysiące. Praktycznie w każdym mieście znajduje się taki punkt. Ich spis można również znaleźć na stronie, gdzie wypełniamy wniosek online. Będą podane adresy, telefony. Teraz, w związku z pandemią, trzeba się umówić na odpowiednią godzinę

Wybierając ostatnią z metod, należy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego lub paszportu celem potwierdzenia tożsamości. Profil zaufany będzie potrzebny przy rejestracji na szczepienia przeciwko koronawirusowi poprzez internetowe konto pacjenta.

Zgłosić się na szczepienia przeciwko koronawirusowi można także dzwoniąc na numer 989 lub pod numer najbliższej placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Szczepienia seniorów mają rozpocząć się 25 stycznia. Szczegóły na stronie gov.pl.

EwKa (opr. DySzcz)

Fot. pixabay.com

Exit mobile version