– Jeśli obecni siódmoklasiści będą przez kilka miesięcy uczyć się nadal zdalnie, to ograniczymy zakres ich egzaminów ósmoklasisty, który będą zdawać w 2022 roku – poinformował podczas sesji Q&A minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Czarnek wraz z prezydentem Andrzejem Dudą i wiceszefową resortu edukacji i nauki Marzeną Machałek uczestniczyli w piątek (15.01) w sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku.
Szef resortu edukacji i nauki pytany o egzaminy dla ośmioklasistów przypomniał, że incydentalnie, w związku z trwającą pandemią rząd zdecydował o obniżeniu wymagań egzaminacyjnych dla obecnego rocznika klas VIII. Ma to związek – jak dodawał Czarnek – z koniecznością prowadzenia zajęć w trybie zdalnym.
– Co, do obecnych uczniów klas VII, czyli tych, którzy będą egzamin ósmoklasisty zdawali w przyszłym roku, na pewno decyzję w tej sprawie podejmiemy jeszcze w tym półroczu, żebyście wiedzieli, na czym stoicie – mówił minister edukacji i nauki, zwracając się do uczniów klas VII.
– Wszystko uzależniamy od tego, jak szybko wrócicie do nauczania stacjonarnego. Gdyby udało się to zrobić już w lutym, to siłą rzeczy będziecie mieli więcej czasu, żeby w trybie stacjonarnym nadrobić ten materiał. Jeśli pandemia koronawirusa będzie się dalej rozwijała i spowoduje, że będziecie w trybie zdalnym jeszcze przez kilka miesięcy 2021 roku, na pewno podejmiemy decyzję również, co do ograniczenia zakresu materiału wymaganego na egzaminie ósmoklasisty w przyszłym roku – dodał Czarnek.
Obecnie w trybie stacjonarnym prowadzone są zajęcia wyłącznie w przedszkolach. W poniedziałek 18 stycznia do szkół wrócą natomiast najmłodsze roczniki, czyli klasy I-III szkół podstawowych.
Z kolei prezydent Andrzej Duda pytany przez internautów o powrót maturzystów do szkół, powiedział: – Mam nadzieję, że nie dojdzie do sytuacji, że państwo maturzyści nie będziecie mogli wrócić do szkoły, ale jesteśmy na etapie walki z koranawirusem i nikt nie jest w stanie do końca przewidzieć tego, co będzie. Dodał, że ma nadzieję, że liczba zachorowań będzie się zmniejszała, ale jednocześnie przypomniał, że eksperci przewidują, iż należy się spodziewać trzeciej fali zachorowań.
Szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek przypominał, że w zasadach wprowadzonych przez rząd w związku z pandemią przewidziano stacjonarne, indywidualne konsultacje dla uczniów klas ósmych i maturalnych. – Bardzo prosimy dyrektorów i nauczycieli o stosowanie tego przepisu i zapraszanie ósmoklasistów i maturzystów na konsultacje stacjonarne do szkół, co będzie możliwe od 18 stycznia – powiedział Czarnek. Będziemy robić wszystko, żeby w miarę ograniczania skali pandemii koronawirusa przywracać nauczanie stacjonarne w tych dwóch grupach wiekowych: ósmoklasistów i maturzystów. Mamy świadomość, że przed wami wielkie wyzwanie: egzaminy – dodał.
Prezydent Duda zwrócił się do maturzystów, by – w wypadku gdyby szkoła nie zorganizowała im konsultacji po 18 stycznia – oni sami zwracali się do dyrekcji szkoły o taką formę wsparcia ich nauki. – Miejmy nadzieję, że chociaż w ten sposób będziecie mogli państwo lepiej przygotować się do egzaminów maturalnych – powiedział.
Czarnek ocenił też, że „całkiem niedawno ogólnopolski strajk nauczycielski wyłączył nauczanie w ogóle”, a nie tylko stacjonarne. – Pandemia wiosenna, również jesień i okres przedświąteczny spowodowały, że zakres materiału, który mógł być możliwy do przekazania uczniom w warunkach stacjonarnych, nie został zrealizowany, bo nauka zdalna nie jest tak efektywna jak stacjonarna. Dlatego podjęliśmy decyzję o ograniczeniu wymogów na egzaminie maturalnym – powiedział szef resortu edukacji i nauki.
RL / PAP / opr. ToMa