Rozpoczęła się X Noc Biologów. Zdobywaj wiedzę, nie wychodząc z domu

33113025f844fc5f3d39 2021 01 08 190135

Ruszyła X Noc Biologów. A raczej – jak mówią jej lubelscy główni organizatorzy – „weekend biologów”. W formule online zaplanowano 25 projektów: eksperymenty, pokazy, a nawet nocną wyprawę w poszukiwaniu sów. Hasło tegorocznego wydarzenia to „Człowiek i mikroorganizmy”. 

CZYTAJ: Wykłady, warsztaty oraz prezentacje. Dziś rusza X Noc Biologów

– Jubileuszowa edycja w całości obywa się online. Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS, chcąc zrekompensować uczestnikom to, że nie będą mogli na żywo obserwować doświadczeń, wydłużył możliwość uczestnictwa w projektach – mówi dr Joanna Strubińska, koordynatorka wydarzenia. – Nie prowadzimy w tym roku rejestracji i nie ma ograniczeń co do liczby uczestników tegorocznej Nocy Biologów. To kolejny jubileuszowy prezent. Przyglądając się tegorocznemu programowi, zwróciłam uwagę, że jest bardzo skoncentrowany na człowieku i na jego potrzebach. Mamy bardzo wiele propozycji związanych z dbaniem o siebie i swoją fizyczność czy też o swoją psychikę. Jest też wykład o szczepieniach. Myślę, że zgromadzi przed komputerami tych, którzy są niezdecydowani i którzy chcieliby się dowiedzieć, czy szczepionki są bezpieczne, czy powinno się szczepić oraz czy wierzyć przeróżnym informacjom, które pojawiają się w Internecie. Będzie można dowiedzieć się, jak to widzą naukowcy.

– Dyskusje na temat panującej ogólnoświatowej pandemii koronawirusa bardzo się nasiliły – mówi mgr Bożena Kowalczyk z Katedry Genetyki i Mikrobiologii UMCS. – Szczepionka przeciw COVID-19 składa się z mRNA. Technologia oparta o mRNA jest wykorzystywana od bardzo wielu lat przy opracowywaniu szczepionek, np. przeciw grypie, wściekliźnie czy malarii, a nawet szczepionek nowotworowych. Jednak zastosowanie na tak szeroką skalę po raz pierwszy znalazła podczas pandemii koronawirusa. 

– Niestety biologia włączyła się w nasze życie w trudny sposób – mówi prof. Joanna Czarnecka, dziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii na UMCS w Lublinie. – Miejmy nadzieję, że również biologia pomoże nam to życie przywrócić do normalnego trybu. To także zasługa biotechnologii. Co roku od 10 lat staramy się pokazywać, że biologia jest wszędzie, oferując pełną paletę tematów podczas naszych spotkań z mieszkańcami Lublina i regionu. Bardzo zależy nam, żeby te spotkania były aktywne. Nie chcemy pokazywać i opowiadać, tylko pozwolić ludziom samodzielnie odkrywać. Były już między innymi wyjścia do lasu i na cmentarz przy ulicy Lipowej w poszukiwaniu sów.

– Wydaje się to niemożliwe, żeby gdzieś blisko bloków i miasta znajdowały się sowy, a jednak mamy nadzieję, że je wypatrzymy – mówi jeden z biologów. –  Usłyszeliśmy chyba już trzeciego puszczyka. Uzyskane wyniki należy zanotować. Do tego służy prosta mapa z oddziałami. Skrót „SXA” pochodzi od nazwy naukowej Strix aluco, zapisuję także, że słyszeliśmy samca. 

– Nasze propozycje są jak zwykle bardzo różnorodne i bardzo szerokie – dodaje dr Joanna Strubińska. – Mamy wiele atrakcji dla najmłodszych, włącznie z doświadczeniami, które są przygotowane tak, że można powtórzyć je w domu. Moją uwagę zwróciła między innymi biologiczna Jenga, która w bardzo ciekawy sposób tłumaczy zależności w ekosystemie, np. dlaczego, kiedy ginie jeden gatunek albo jedna grupa organizmów, wpływa to na wszystkie inne.

– Staramy się na tyle, na ile możemy, włączyć wszystkich naszych odbiorców w sposób aktywny – podkreśla prof. Joanna Czarnecka. – W programie są nie tylko filmy i pokazy, ale również spotkania z naukowcami, których będzie można zapytać o wszystko. Odpowiedzi będziemy szukać od razu, jeśli jej nie znajdziemy, to zapraszamy za rok.

Na Noc Biologów zaprasza także Ogród Botaniczny UMCS, który proponuje prezentacje o mało znanych roślinach jadalnych oraz o zagrożonych gatunkach Lubelszczyzny. 

Większość projektów będzie dostępna przez cały weekend. Linki do poszczególnych wykładów, warsztatów czy pokazów chętni znajdą na stronie internetowej nocbiologow.pl.

SzyK/WM

Fot. umcs.pl

Exit mobile version