2021 rok ma stać pod znakiem dalszego budowania marki Roztocze. To wspólny projekt obu województw – lubelskiego i podkarpackiego. Na przełomie roku przedstawiciele Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego zaprezentowali logo oraz przyznali certyfikaty obiektom noclegowym, gastronomicznym, gospodarstwom agroturystycznym oraz miejscowym atrakcjom. Jednak pandemia i związane z nią niebezpieczeństwo nadal narzuca ograniczenia – również w branży turystycznej.
O tym, czy tworzenie turystycznej marki Roztocze ma rację bytu w tak trudnym czasie, kiedy ograniczamy przemieszczanie się do minimum, mówi prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Zamość i Roztocze, Damian Miechowicz: – Budowanie marki to jest proces długotrwały, tak więc on nie trwa kilka dni. Już od dłuższego czasu to wszystko się dzieje i uważam, że to jest bardzo dobry moment. Kiedy wszyscy zaangażowani w turystykę mają trochę mniej własnych zajęć jest czas, żeby pomyśleć i myślę, że to jest też dobry moment z takiego względu, że cała koncepcja marki Roztocze uwzględnia wypoczynek z dala od zgiełku, z dala od takich najbardziej modnych ośrodków turystycznych jak np. Zakopane, Kraków, Warszawa, tam gdzie ludzie się tłoczą. Na Roztoczu jest tyle miejsca i tyle fajnych oddalonych od cywilizacji atrakcji, że można wypoczywać z zachowaniem tak zwanego dystansu.
– Kiedy tylko gospodarka ruszy i pensjonaty, hotele zostaną na nowo otwarte, nadany certyfikat według mnie powinien ściągnąć większą liczbę turystów do konkretnego obiektu – uważa Magdalena Tereszczuk, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Roztocze. – Mam nadzieję, że projekt będzie kontynuowany, by scalić jedną krainę w dwóch województwach, gdyż temu projekt w szczególności służył.
– Bardzo cieszymy się, że znaleźliśmy się w gronie miejsc wartych odwiedzenia, że pojawiła się taka inicjatywa, która łączy podkarpackie i lubelskie – przyznaje Marina Sestasvili-Piotrowska z agroturystyki Chutor Gorajec. – Uważamy, że turyści tak naprawdę nie patrzą na to, które to województwo, tylko jadą zobaczyć Roztocze, a naprawdę jest co tutaj oglądać.
– Roztocze jest tak wyjątkową przestrzenią, która nie tylko łączy województwa, ale również państwa, bo jest na skrzyżowaniu kultur, religii, regionów i to właśnie przyciąga do nas turystów – podkreśla Marcin Piotrowski, członek zarządu Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Roztocze. – Jest to wielkim atutem szczególnie teraz, w okresie pandemii, gdy turyści szukają miejsc ciągle niezadeptanych, wyjątkowych, które proponują turystykę bliską przyrodzie i wyjątkowym zabytkom.
– Okres pandemii jest ciężki również dla nas, chociaż staramy się wszyscy tworzyć jakieś nowe formy sprzedażowe – przyznaje Anna Kuśmierczak-Kuceł, właścicielka wyróżnionego certyfikatem gospodarstwa rybackiego w Bełżcu. – To są dowozy, wynosy. Naszą rybę przerabiamy, pakujemy i wysyłamy w Polskę poprzez paczki. Wiem jednak, że są różne specyfiki. Restauracje poza miastem, które nie są w stanie obsługiwać chociażby dowozów, restauracje, które płacą czynsz też są bardzo narażone na upadek. Ja mam to szczęście, że jestem w swoim lokalu. Nie poddajemy się, naprawdę bardzo wyczekujemy lata i przygotowujemy się do niego.
– Wierzę, że akcja powszechnych szczepień spowoduje, że to zagrożenie bardzo szybko minie i też ważne, żebyśmy w tym momencie, kiedy tego zagrożenia już nie będzie – bo wiadomo, że każdy jest spragniony wypoczynku – żebyśmy w tym momencie byli przygotowani – tłumaczy Damian Miechowicz. – Tak więc ja jestem dobrej myśli. Mam nadzieję, że nasi członkowie przetrwają i pod wspólną marką Roztocze po prostu wszyscy wystartujemy.
– My Polacy, a szczególnie ludzie z Roztocza, każdy kryzys traktujemy jak wyzwanie i szansę na rozwój – dodaje Magdalena Tereszczuk. – Więc w tym momencie tworzą się w głowach nowe pomysły, by przetrwać i dać turystom to, co u nas najważniejsze i mam nadzieję, że jeszcze będzie pięknie.
Pełną listę certyfikowanych miejsc związanych z turystyką na Roztoczu – a także więcej informacji na temat Roztocza – można znaleźć na stronie: roztoczetravel.pl.
AlF / GRa
Fot. roztoczetravel.pl