Rząd ogłosił harmonogram rozpoczęcia szczepień grupy pierwszej

harmonogram 2021 01 11 154510

– Rozpoczyna się bardzo ważny czas w Narodowym Programie Szczepień – to czas uruchomienia Centralnej Rejestracji Pacjentów, czyli rozpoczęcia masowych szczepień osób z grupy pierwszej – powiedział podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk

– 15 stycznia zostanie uruchomiona Centralna Rejestracja Pacjentów, czyli możliwość umawiania terminów szczepień dla seniorów powyżej 80 roku życia. Natomiast w dniach 18-22 stycznia zostaną zaszczepieni przez zespoły wyjazdowe mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej – wyjaśnił Dworczyk. – 22 stycznia  uruchomimy możliwość umawiania terminów i zapisów na szczepienia dla seniorów powyżej 70 roku życia, a 25 stycznia rozpoczną się szczepienia populacyjne dla seniorów 70 plus. Wszyscy oni będą się mogli już od tego dnia szczepić w około 6 tysiącach punktów w całej Polsce.

– Zdecydowaliśmy się na taki podział seniorów, bo Rada Medyczna zwróciła uwagę, że osoby 80 plus powinny mieć pewien przywilej wyboru najszybszych terminów, bo one są najbardziej narażone – wyjaśniał minister Dworczyk.

CZYTAJ: Michał Dworczyk: Pod koniec tego tygodnia będziemy mieli ponad 450 tys. zaszczepionych Polaków

– Osoby z grupy pierwszej między 60 a 70 rokiem życia, nauczyciele i przedstawiciele grup mundurowych będą mogli zacząć zapisywać się na szczepienia prawdopodobnie w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia – dodał Dworczyk.

– Kolejny realizowany proces to organizacja dowozu osób z ograniczoną mobilnością do punktów szczepień. Do wtorku wojewodowie będą wydawać decyzje i zostanie zorganizowany system, tak by każdy senior miał możliwość dojazdu do takiego punktu – zapowiedział minister.

CZYTAJ: Minister zdrowia: W pierwszej kolejności szczepione będą osoby, które ukończyły 80 lat

Dworczyk pytany na poniedziałkowej konferencji prasowej, czy jest przewidziany jakiś program wsparcia, jeśli chodzi o zapisy na szczepienie dla seniorów odparł, że 13 stycznia odbędzie się konferencja prasowa na temat całego procesu możliwości umawiania się na wizytę.

Poinformował, że będą trzy kanały, którymi można się zarejestrować na konkretny termin szczepienia. – Pierwszy to jest Internet, ale mówimy o seniorach w związku z tym część osób może nie czuć się zbyt pewnie w sieci. Dla tych osób jest możliwość umówienia się we własnej przychodni – stwierdził szef KPRM.

Jak mówił, są osoby, które mają ograniczenia, czy to związane ze stanem zdrowia, czy to z brakiem komunikacji w gminach wiejskich, czy wiejsko-miejskich. – W związku z tym dla tych osób jest trzeci kanał, którym jest telefon – numer 989, pod którym taka osoba uzyska kontakt z konsultantem, u którego zapisze się na konkretny termin we wskazanym punkcie”- zaznaczył Dworczyk. Dodał, że nie musi to być punkt akurat w gminie, z której pochodzi dana osoba. – Może być to również punkt w jakimś innym miejscu w Polsce – wskazał szef KPRM.

Zaznaczył, że od razu wtedy następuje umówienie na drugą szczepionkę. – Potem dzień przed wizytą zarówno pierwszą, jak i drugą przychodzi jeszcze SMS z informacją przypominającą o tej wizycie i o szczepieniu – powiedział Dworczyk. 

– Mieszkańcy domów pomocy społecznej będą natomiast zaszczepieni w miejscach, gdzie przebywają. Będą to mobilne punkty z podstawowej opieki zdrowotnej, które opiekują się danym DPS-em, a w przypadku braku takiego POZ będzie to mobilny punkt ze szpitala węzłowego – poinformowała w poniedziałek minister rodziny Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS podczas konferencji prasowej w kancelarii premiera przypomniała, że od początku epidemii koronawirusa priorytetem rządu było wprowadzenie instrumentów, które miały zminimalizować skutki zakażeń. Zwróciła uwagę, że pensjonariusze domów pomocy społecznej i osoby starsze są szczególnie narażone na negatywne konsekwencje COVID-19. Dlatego – jak dodała – rządowe rozwiązania miały na celu zabezpieczanie bieżącego funkcjonowania DPS-ów m.in. dostarczenie niezbędnego sprzętu ochronnego. Maląg poinformowała, że na ten cel rząd przeznaczył ponad 600 mln zł.

Minister przypomniała, że w tzw. etapie zero uprawnieni do szczepienia są m.in. pracownicy DPS-ów. – 70 procent mieszkańców domów pomocy społecznej zgłosiło swoje oświadczenie, że chcą się szczepić. To nas bardzo cieszy. To ponad 70 tys. osób, które w czasie od 18 do 22 stycznia będą zaszczepieni – przekazała Maląg.

ToMa / PAP

Fot. @PremierRP

Exit mobile version