Samorządy przygotowują pomoc w dowożeniu na szczepienia

szczepien 2021 01 15 150021

– Samorządy w województwie lubelskim organizują dowożenie do punktów szczepień osób niepełnosprawnych lub starszych, które samodzielnie nie mogą tam dotrzeć. Uruchamiane są infolinie, a pracownicy socjalni powiadamiają seniorów o możliwości zaszczepienia.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka wydał polecenie nakładające na samorządy obowiązek organizacji transportu osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień.

– Powołaliśmy koordynatora transportu, a także uruchomiliśmy infolinię dedykowaną osobom z niepełnosprawnościami, które będą wymagały pomocy w dotarciu do punktu szczepień. Wszystkie nasze działania w tym zakresie będą na bieżąco modyfikowane w zależności od pojawiających się potrzeb i oczekiwań sygnalizowanych ze strony osób starszych i z niepełnosprawnościami – zapewnia zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych Monika Lipińska.

CZYTAJ: Lublin: Miasto dowiezie osoby z niepełnosprawnościami do punktów szczepień

Z bezpłatnego transportu organizowanego przez miasto będą mogły skorzystać osoby niepełnosprawne, mające problem z poruszaniem się, a także osoby powyżej 70 lat, które nie mają możliwości samodzielnego dotarcia na szczepienie.

Osoby potrzebujące transportu mogą zgłaszać się na numer 785 589 941 w godz. 8.00-15.00. Dla mieszkańców Lublina została również udostępniona specjalna infolinia informacyjna o szczepieniach pod nr telefonu 81 466 34 34, dostępna w godz. 7.30-15.30.

Za organizację i realizację transportu w Lublinie odpowiadać będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, które zapewni busy przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami. MPK współpracuje także z osobami, które będąc opiekunami dzieci podczas transportu szkolnego, mogą również zostać zaangażowane do pomocy seniorom.

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie będą się starali dotrzeć bezpośrednio – telefonicznie lub osobiście – do seniorów (szczególnie z grupy 80 plus) i poinformować ich o rozpoczętych zapisach i o możliwości zaszczepienia się przeciw COVID-19.

Podobną akcję informacyjną prowadzi również samorząd Chełma. Tamtejsi pracownicy socjalni mają odwiedzić ponad 2,5 tys. najstarszych chełmian, dotrzeć do wszystkich seniorów z grupy 80 plus i poinformować o możliwości zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Będą też przyjmować zgłoszenia od chętnych, z którymi skontaktuje się później punkt szczepień. – Chcemy mieć pewność, że wszyscy nasi seniorzy będą mieli możliwość skorzystania ze szczepienia – mówi wiceprezydent Chełma, Janusz Cieszyński.

– Został też uruchomiony dodatkowy numer telefonu, gdzie seniorzy powyżej 80. roku życia z Chełma lub ich opiekunowie mogą uzyskać informacje w zakresie planowanych szczepień. Pod tym numerem telefonu również mogą uzyskać informacje w zakresie trwającej obecnie akcji – mówi w rozmowie z Radiem Lublin dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Chełm, Monika Zaborek-Turewicz. Infolinia działa pod numerem telefonu 692 589 699.

CZYTAJ: Odwiedziny w domach seniorów oraz specjalna infolinia. MOPR w Chełmie informuje o możliwości zaszczepienia się przeciwko COVID-19

Również w innych miastach i gminach uruchomione zostały infolinie, na które można zgłaszać potrzebę dowiezienia osoby niepełnosprawnej czy starszej do punktu szczepień. Numery te publikowane są m.in. na stronach internetowych samorządów.

– Burmistrz Tomaszowa Lubelskiego informuje, że osoby starsze (po 70. roku życia), mające utrudniony dostęp do punktu szczepień, które chcą zaszczepić się przeciw COVID-19, mogą skorzystać ze specjalnie zorganizowanego w tym celu transportu – głosi komunikat na stronie internetowej Tomaszowa Lubelskiego. Potrzebę dowozu na szczepienia należy zgłosić pod numerem telefonu 84 664 39 93, w godzinach 8.00-15.00, do środy 20 stycznia.

CZYTAJ: Powiat lubartowski: strażacy dowiozą osoby starsze do punktu szczepień

W piątek rozpoczęła się rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów w wieku powyżej 80 lat. Od 22 stycznia będą mogły zrobić to osoby, które skończyły 70 lat. Szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia.

Seniorzy mogą umawiać termin szczepienia na trzy sposoby:

Pacjent, by zarezerwować termin szczepienia, będzie mógł po pierwsze zadzwonić na całodobową infolinię NFZ pod numer 989.

Drugim sposobem jest umówienie się elektronicznie z wykorzystaniem systemu E-rejestracji, dostępnego na stronie pacjent.gov.pl. Do logowania potrzebny jest profil zaufany.

Trzecim sposobem zarezerwowania terminu szczepienia jest umówienie się w punkcie szczepień.

– Po zarejestrowaniu się na szczepienie – przez infolinię, Internet czy w punkcie szczepień – należy wybrać miejsce szczepienia i wolny termin. Nie musi to być miejsce zameldowania. W rejestracji możemy wybrać dowolny punkt w Polsce, w którym jest nam wygodnie się zaszczepić. Dzień przed terminem szczepienia osoba zarejestrowana otrzyma SMS przypominający – powiedział w środę Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień.

LISTĘ PUNKTÓW SZCZEPIEŃ W WOJEWÓDZTWIE LUBELSKIM MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ.

W Lubelskiem trwają szczepienia przeciwko COVID-19 pracowników sektora ochrony zdrowia. Prowadzą je łącznie 32 szpitale węzłowe, wśród nich sześć szpitali podległych samorządowi województwa lubelskiego, w których szczepieni są zarówno pracownicy tych szpitali jak i innych placówek sektora ochrony zdrowia.

Według informacji przekazanych przez Remigiusza Małeckiego, rzecznika prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego do czwartku, 14 stycznia w sześciu szpitalach podległych marszałkowi województwa lubelskiego zaszczepiono w sumie prawie 6,4 tys. osób. Najwięcej – ponad 1,9 tys. osób – zaszczepiono w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. 

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version