Sejm powołał Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

wawrzyk 2021 01 21 205234

Sejm wybrał Piotra Wawrzyka (na zdj.), rekomendowanego przez Prawo i Sprawiedliwość, na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Piotr Wawrzyk jest obecnie wiceministrem spraw zagranicznych. Jego kandydaturę musi jednak teraz zaakceptować Senat.

Za kandydaturą Wawrzyka głosowało 233 posłów (przy wymaganej większości bezwzględnej 227), przeciw było 219, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Czwartkowe głosowanie w Sejmie było już trzecią próbą wyboru nowego RPO. Posłowie głosowali tym razem nad trzema kandydaturami – wysuniętym przez PSL i Konfederację Robertem Gwiazdowskim, zgłoszoną przez Koalicję Obywatelską i Lewicę mec. Zuzanną Rudzińską-Bluszcz oraz zgłoszonym przez PiS wiceministrem spraw zagranicznych Piotrem Wawrzykiem.

W poprzednich tygodniach posłowie już dwukrotnie próbowali wybrać następcę Adama Bodnara na RPO. Za każdym razem jedyną zgłoszoną (przez kluby KO i Lewicy) kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Jej kandydatury w głosowaniu dwukrotnie nie poparło jednak PiS.

Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości, przedstawiając kandydaturę Piotra Wawrzyka, mówiła, że jest doświadczonym pracownikiem naukowym, który wiele czasu poświęcił sprawom ochrony praw obywatelskich i praw ofiar przestępstw. – Otwartość i wrażliwość na drugiego człowieka, pochylanie się nad ludzkimi problemami to ważna cecha kandydata – mówiła poseł Borowiak. Dodała, że Piotr Wawrzyk otrzymał rekomendację NSZZ „Solidarność”.

Krzysztof Śmiszek z Lewicy, prezentując kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, wskazywał na poparcie jej przez wiele organizacji społecznych. Podkreślił, że kandydatka posiada wiedzę prawniczą, wrażliwość społeczną i kwalifikacje moralne.

Krzysztof Paszyk z PSL, przedstawiając kandydaturę Roberta Gwiazdowskiego, podkreślił konieczność wsparcia praw przedsiębiorców w czasie pandemii. Zaznaczył, że kandydat może wyrównać szanse obywateli w sporze z silnymi instytucjami.

Kandydaturę obecnego posła i wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka poparła również sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Piotr Wawrzyk jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego i doktorem habilitowanym w zakresie nauk społecznych.

5-letnia kadencja obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła we wrześniu 2020 roku, ale – zgodnie z ustawą o RPO – nadal pełni on tę funkcję do czasu powołania swego następcy.

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę. 

RL / IAR / PAP /opr. ToMa

Fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Exit mobile version