Seniorzy rejestrują się do szczepienia przeciwko COVID-19. Muszą uzbroić się w cierpliwość

tlo fb szczepimy 2021 01 14 172322 2021 01 20 172516

Osoby, które ukończyły 80 rok życia, mogą od ubiegłego piątku rejestrować się na szczepienia przeciwko COVID-19. Sprawdziliśmy jak przebiega ten proces i z jakimi problemami spotykają się seniorzy.

Pani Aneta jest mieszkanką Białej Podlaskiej. Swoją blisko 90-letnią mamę zarejestrowała na szczepienia w Łomazach.

– Mam mamę, która ma 89 lat. Chciałam ją zaszczepić od razu wtedy, kiedy poinformowano nas, że już można rejestrować te osoby 80+. Dzwoniłam na infolinię 32 razy. Tę o numerze 989. Nie udało mi się dodzwonić, więc zadzwoniłam do przychodni mojej mamy. Okazało się, że ta przychodnia nie szczepi. Później zadzwoniłam do mojej przychodni i pani kierownik powiedziała mi, że raczej szans nie ma, ponieważ mama nie jest ich pacjentką, a oni szczepią tylko swoich, bo mają dużo pacjentów 80+. Wtedy przeczytałam w gazecie, które placówki szczepią. Pierwszą placówką spoza Białej, którą zauważyłam, była właśnie przychodnia w Łomazach. Zadzwoniłam do nich i okazało się, że problemu nie ma. Od razu wpisano mnie na listę – opowiada pani Aneta.

W Białej Podlaskiej jest wyznaczonych osiem punktów szczepień. Reporterce Polskiego Radia Lublin udało się skontaktować z pięcioma. Jak informują kierownicy czterech placówek, seniorzy, którzy skończyli 80 lat, mogą się jeszcze rejestrować na szczepienia. Natomiast w przychodni przy ul. Narutowicza lista pacjentów została już zamknięta. Nikt z kierownictwa nie potwierdził, że szczepieni są wyłącznie pacjenci zarejestrowani do danej przychodni. Sygnały o tym, że na Lubelszczyźnie mogą być problemy z rejestracją seniorów dotarły do prezesa Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców Tomasza Zielińskiego.

– Problemy z zarejestrowaniem się pacjentów powyżej 80. roku życia w tej chwili wynikają przede wszystkim z ograniczonej dostępności szczepionek. Szczepionki, które mamy otrzymać jako punkty szczepień, to jest 30 na tydzień. W większości wypadków jest to zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb. Dlatego wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość. Stopniowo kolejne osoby będą mogły być szczepione, ale wtedy, kiedy będzie więcej szczepionek. Dzisiaj jest to bardzo ograniczona liczba. Największe problemy są co do zasady w dużych miastach. Liczba szczepionek, które tam dotrą, jest proporcjonalnie mniejsza w stosunku do liczby mieszkańców, niż w małej miejscowości. Przyjęto zasadę, że każdy punkt dostaje taką samą ilość szczepionki – wyjaśnia dr Zieliński.

W bialskim szpitalu na szczepienia zarejestrowało się już 180 seniorów.

– Osoby, które do nas zadzwonią, będą wciągnięte w kolejkę oczekujących – mówi Marta Romanowicz, koordynator szczepień bialskiego szpitala. – Następnie, jeżeli dostaniemy odpowiednią ilość szczepionek, będą zarejestrowane do szczepienia już na konkretną godzinę. Informacja zwrotna będzie przekazywana drogą telefoniczną, ewentualnie SMS-em – tłumaczy.

– W województwie lubelskim jest ponad 400 punktów szczepień przeciwko koronawirusowi – mówi rzecznik lubelskiego oddziału NFZ Małgorzata Bartoszek. – Do 25 stycznia punkty szczepień będą w każdej gminie w województwie. W samej Białej Podlaskiej jest osiem punktów. Ich liczba jeszcze może się zwiększyć. Przypominam, że przy szczepieniach nie obowiązuje rejonizacja. Mieszkańcy mogą korzystać z dowolnego punktu. Pełna lista punktów szczepień, z podziałem na województwa, dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia – dodaje Małgorzata Bartoszek.

Szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia. Od 22 stycznia na szczepienia będą mogły rejestrować się osoby, które ukończyły 70 lat.

Zarejestrować się można na trzy sposoby: dzwoniąc na całodobową infolinię 989, poprzez e-rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl, bądź też kontaktując się z punktem szczepień.

MaT / PrzeG

Fot. nadesłane

Exit mobile version