Spór o Dworek Wincentego Pola. Gdzie powinno stać muzeum słynnego geografa i poety? [ZDJĘCIA]

kra 6458 2021 01 11 181829

Oburzenie praprawnuczek Wincentego Pola – Anny Frączak oraz Barbary Pol-Jelonek – wywołał pomysł przeniesienia Dworku Wincentego Pola do Muzeum Wsi Lubelskiej. Jak informuje Muzeum Narodowe w Lublinie, to jedynie koncepcja i jedna z możliwości. Żadna decyzja nie zapadła.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Muzeum Wincentego Pola i jego okolica 

Dworek mieszczący się przy ulicy Kalinowszczyzna jest filią Muzeum Narodowego w Lublinie. Informacje na temat możliwej przyszłości dworku pojawiają się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej dokumencie zatytułowanym „Program działania Muzeum Narodowego w Lublinie na lata 2020-2025”.

Dyrektor instytucji, Katarzyna Mieczkowska, tłumaczy, że przeniesienie dworku to pomysł, o którym mówi się od kilku lat. 

– Jeżeli chodzi o koncepcję przeniesienia Dworku Wincentego Pola na teren Muzeum Wsi Lubelskiej, to nie jest to absolutnie ani decyzja, ani jakiekolwiek postanowienie, a jedynie pomysł, o którym dyskutowano już od kilku lat, szczególnie w samorządzie województwa. Ten pomysł wynikał z tego, że Dworek Wincentego Pola został przeniesiony pod obecny adres, czyli na ulicę Kalinowszczyzna, tak naprawdę kilkadziesiąt lat temu. Został on przeniesiony jako zaczyn Skansenu, czyli Muzeum Wsi Lubelskiej. Tak miało się rozpocząć tworzenie Muzeum Wsi Lubelskiej – podkreśla Katarzyna Mieczkowska.

CZYTAJ: Praprawnuczki Wincentego Pola protestują przeciwko przeniesieniu Dworku Pola do Skansenu

Zdaniem praprawnuczki geografa i poety Barbary Pol-Jelonek dworek Wincentego Pola nie pasowałby do krajobrazu lubelskiego Skansenu.

– Wincenty Pol był wybitnym geografem, kartografem, krajoznawcą i poetą. Przenoszenie jego dworku, który ma swoje miejsce i stoi już od prawie 50 lat, do Muzeum Wsi Lubelskiej to nieporozumienie. Wincenty Pol był przecież naukowcem i intelektualistą, a nie włościaninem, posiadaczem ziemskim czy jakimś etnografem. To, że chętnie spisywał w czasie swoich naukowych wędrówek zwyczaje ludu, świadczyło tylko o jego przywiązaniu do polskości – mówi Barbara Pol-Jelonek.

Dyrektor Muzeum Narodowego Katarzyna Mieczkowska przypomina także, że wyposażenie dworku, czyli pamiątki po Wincentym Polu, są własnością Muzeum Wsi Lubelskiej.

– W międzyczasie powstała zmiana lokalizacji Muzeum Wsi Lubelskiej na obecny adres, a dworek pozostał w poprzednim miejscu. Ponieważ dworek był rozłożony, podjęto wtedy decyzję o pozostawieniu tego obiektu tam, gdzie stał. Wyposażenie dworku, czyli pamiątki po Wincentym Polu, należą do Muzeum Wsi Lubelskiej. Są jedynie w depozycie Muzeum Narodowego w Lublinie. Wolą darczyńców było przekazanie ich do Muzeum Wsi Lubelskiej – wyjaśnia Katarzyna Mieczkowska.

Według praprawnuczki Wincentego Pola na przeniesieniu dworku do Skansenu filia ucierpi: – Twierdzenie pani dyrektor, że dworek nie ma tu infrastruktury, tzn. nie ma odpowiedniego parkingu to nie są według mnie żadne argumenty. Poza tym to, że kiedyś były jakieś inne plany, wcale nie znaczy, że mamy się ich trzymać. Tam ten dworek byłby omijany – mówi Barbara Pol-Jelonek.

Dyrektor Mieczkowska uspokaja, że żadna decyzja w tej sprawie nie zapadła, a pomysł jest jedną z możliwości. Dodaje również, że obecna lokalizacja dworku sprawia, że jest on trudno dostępny na przykład dla szkolnych wycieczek, bo autokary nie mają, gdzie się zatrzymać.

– Decyzja o tym, żeby dworek miał być przenoszony, absolutnie nie zapadła – mówi Katarzyna Mieczkowska. – Problematyczną kwestią jest oczywiście jego posadowienie w kontekście braku infrastruktury, to jest parkingu czy zaplecza. Na pewno należałoby to zmienić. Na dzień dzisiejszy decyzji o przeniesieniu placówki nie ma, dlatego tematu chyba również nie powinno być. 

Praprawnuczki Wincentego Pola wysłały pismo, w którym sprzeciwiają się pomysłowi przeniesienia dworku, do wicepremiera Piotra Glińskiego i ministra Przemysława Czarnka. 

Dworek Wincentego Pola w Lublinie został przeniesiony na posesję przy ulicy Kalinowszczyzna 13 w 1969 roku. Oryginalnym miejscem lokalizacji obiektu była Firlejowszczyzna pod Lublinem. 

W setną rocznicę śmierci Wincentego Pola – 2 grudnia 1972 roku – otwarto w tym miejscu jego muzeum. W 1977 zarządzanie placówką przejęło od Muzeum Wsi Lubelskiej – Muzeum Okręgowe w Lublinie – dziś Muzeum Narodowe. 

MaK/WM

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version